Wkrótce po decyzji Franciszka o odwołaniu dotychczasowych władz Caritas Internationalis (CI) i mianowaniu zarządu komisarycznego tej jednostki zwierzchniej krajowych organizacji pomocy zapowiedziano pierwsze kroki w kierunku reform. Włoski świecki dr Pier Francesco Pinelli, który jako komisarz nadzwyczajny od 22 listopada kieruje tymczasowo pracami CI, przedstawił swoje plany 25 bm. w Rzymie.
Tak więc w ciągu najbliższego półrocza planuje się „zaproponowanie i wprowadzenie nowych narzędzi zarządzania i kierownictwa”. Powinno to umożliwić Sekretariatowi Generalnemu organizacji w Rzymie w dłuższej perspektywie „skuteczniejszą koordynację tej jednostki i wsparcie organizacji członkowskich” – zapowiedział Pinelli.
22 listopada papież mianował nadzwyczajnym komisarzem CI dr. Pinellego, któremu mają pomagać Hiszpanka Maria Amparo Alonso Escobar – wieloletnia pracownica Caritas Internationalis, przewodnicząca Wydziału Spraw Nadzwyczajnych i Kampanii tej organizacji oraz portugalski jezuita Manuel Morujão. Jednocześnie Franciszek odwołał dotychczasowe władze CI. Te trzy osoby mają zaktualizować statut i regulamin oranizacji oraz pomóc przygotować jej kolejne zgromadzenie ogólne. Ma to nastąpić w maju przyszłego roku i na nim m.in. zostanie wybrane nowe kierownictwo Caritas Internationalis.
Na konferencji prasowej w stolicy Włoch Pinelli po raz pierwszy odniósł się też do nowej roli dotychczasowego przewodniczącego CI, 65-letniego kard. Luisa Tagle, który – zgodnie z papieskim dekretem – ma wspierać pracę zarządzającej trójki. Podkreślił, że pochodzący z Filipin purpurat będzie odpowiedzialny w szczególności za stosunki z Kościołami lokalnymi i krajowymi organizacjami CI. „Kardynał jest punktem odniesienia dla mojej pracy, a jego wsparcie jest ważne, aby wszyscy członkowie Caritas uczestniczyli w tej drodze” – oświadczył komisarz nadzwyczajny.
Caritas Internationalis jest międzynarodową organizacją zwierzchnią krajowych organizacji pomocowych Caritas Kościoła katolickiego. Jej zadaniem jest koordynacja działań humanitarnych m.in. pomocy w przypadku katastrof, walki z epidemiami takimi jak AIDS i skutkami zmian klimatycznych, ale także długoterminowych projektów rozwojowych i programów rozwiązywania konfliktów.
Założona w 1951 roku jako zrzeszenie 13 członków Caitas Międzynarodowa obecnie zrzesza 162 organizacje krajowe działające w ponad 200 krajach. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Watykanie. Kontakty CI z Organizacją Narodów Zjednoczonych utrzymują przedstawiciele tej instytucji w Nowym Jorku, Genewie, Rzymie i Paryżu.
Caritas Internationalis w Rzymie nie należy mylić z Caritas International – niemiecką Caritas z siedzibą we Fryburgu Bryzgowijskim.
Ostatnie, jak na razie, zgromadzenie ogólne CI odbyło się w 2019 i przyjęło obszerne nowe ramy prawne. Od tamtego czasu ta organizacja międzynarodowa podlega watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, którą kieruje amerykański jezuita (pochodzenia czeskiego), kardynał Michael Czerny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.