„Przyjmuję was w dniu, w którym odsłania się szopkę oraz choinkę na Placu św. Piotra, a także stajenkę zainstalowaną w tej Auli [Pawła VI]” – powiedział Franciszek do reprezentantów społeczności odpowiedzialnych za tegoroczną organizację watykańskich dekoracji świątecznych. Inaugurowane dziś drzewko pochodzi z Rosello we włoskiej Abruzji, jego ozdoby wykonała młodzież z ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej „La Quadrifoglio”. Szopki powstały w Sutrio w Alpach oraz w Gwatemali.
Papież serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym za włożoną pracę i wysiłek. Podkreślił, że ich dary stanowią ważne symbole ukazujące pielgrzymom z całego świata podstawy dla dobrego duchowego przeżycia świąt Bożego Narodzenia.
Papież: choinka oraz stajenka to dwa znaki
„Choinka oraz stajenka to dwa znaki, które wciąż fascynują dużych i małych. Drzewko świąteczne ze swoimi światłami przypomina o Jezusie przychodzącym, by rozjaśnić nasze ciemności, naszą egzystencję tak często zamkniętą w cieniu grzechu, lęku, bólu. Sugeruje nam również następną refleksję: jak drzewa, także i ludzie potrzebują korzeni. Ponieważ tylko ktoś zakorzeniony w dobrej glebie jest wytrwały, wzrasta, dorasta, opiera się targającym nim wiatrom i zostaje punktem odniesienia dla tych, którzy nań patrzą (…). Ochrona korzeni stanowi ważny element tak życia, jak i wiary – powiedział Franciszek. – [A] prosta oraz znajoma szopka przywołuje na myśl Boże Narodzenie inne od tego konsumpcjonistycznego, komercyjnego; przypomina, jak dobrze nam robi zachowywanie momentów ciszy i modlitwy w naszych dniach, tak często przenikniętych pośpiechem. Cisza daje przestrzeń do kontemplacji Dzieciątka Jezus, pomaga wejść w intymną relację z Bogiem, z kruchą prostotą małego noworodka, z łagodnością jego złożenia [w żłobie], z czułym dotykiem okrywających go warstw.“
Świąteczne dekoracje pozostaną wystawione w Watykanie od dzisiaj do Niedzieli Chrztu Pańskiego 8 stycznia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.