Reklama

Rząd przyjął projekt ustawy o Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który stwarza ramy prawne dla jego realizacji - poinformowała we wtorek w komunikacie Kancelaria Prezesa RM. Polska ma na ten cel 25 mld euro.

Reklama

Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzięki wdrożeniu tego projektu Polska będzie mogła ubiegać się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wsparcie skierowane będzie głównie do rolników, ale także do innych mieszkańców obszarów wiejskich, przedsiębiorców oraz samorządów.

Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich. W przypadku II filaru oprócz środków UE przewiduje się także współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro, co daje łącznie ponad 7,9 mld euro środków publicznych na ten cel.

Przeczytaj:  Morawiecki: rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS

Od 2023 r. większość wsparcia w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej dostępna będzie w ramach Planu Strategicznego, w tym wszystkie płatności objęte Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli (IACS), w szczególności płatności bezpośrednie. Ponadto chodzi o wsparcie: dla sektora owoców i warzyw oraz dla sektora pszczelarskiego; inwestycyjne i premie dla młodych rolników; rozwoju różnych form współpracy, w tym LEADER; m.in. szkoleń, doradztwa oraz zarządzania ryzykiem.

W zależności od interwencji pomoc w ramach Planu Strategicznego będzie przyznawana: w drodze decyzji administracyjnej (w szczególności płatności objęte IACS) lub na podstawie umowy o przyznaniu pomocy (dotyczy to w głównie wsparcia sektorowego i inwestycyjnego oraz premii dla młodych rolników).

Przeczytaj:  Z Polski wyeksportowano ponad 6 mln ton zbóż, w tym ponad 2 mln ton z Ukrainy

Pomoc będzie udzielana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), z wyjątkiem niektórych interwencji, w przypadku których wsparcia będą udzielać samorządy województw.

Składanie wniosków o pomoc w ramach Planu Strategicznego oraz ich rozpatrywanie odbywać się będzie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR. W systemie będzie też prowadzona korespondencja w sprawie oraz zawieranie umów o przyznaniu pomocy. W przypadku pomocy m.in. w ramach płatności bezpośrednich korespondencja elektroniczna z ARiMR będzie prowadzona tylko wtedy, gdy wnioskodawca wyrazi na to zgodę.

Możliwość składania wniosków i prowadzenia korespondencji za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR będzie dotyczyć także mechanizmów wsparcia i spraw, które nie są objęte Planem Strategicznym (m.in. ewidencja producentów, koła gospodyń wiejskich, system identyfikacji i rejestracji zwierząt) - jeżeli wnioskodawca wyrazi na to zgodę - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie. 

Warto wiedzieć:  Opryski zmieniają sposób, w jaki trzmiele i pszczoły "widzą" kwiaty

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama