Coraz więcej szkół w Hiszpanii wprowadza kontrole w używaniu na swoim terenie telefonów komórkowych. W publicznej szkole średniej Les Alfabegues w Walencji po wprowadzeniu całkowitego zakazu używania komórek spadła liczba sytuacji konfliktowych, a także kar wymierzanych uczniom. Powróciła bezpośrednia komunikacja, aktywność fizyczna i śmiech - podkreślił dyrektor placówki.
W szkole w Walencji uczy się ok. 1300 uczniów, wprowadzony na początku obecnego roku szkolnego zakaz obejmuje zarówno młodzież, jak i nauczycieli.
Znacznie zmniejszyła się liczba udzielanych uczniom upomnień i kar dyscyplinarnych; powróciła bezpośrednia komunikacja, aktywność fizyczna i młodzieńczy uśmiech - powiedział dyrektor szkoły Luis Gimenez, cytowany w sobotę przez dziennik "El Mundo", który opisuje zmiany w placówce.
Do czasu zabronienia korzystania ze smartfonów, od 80 do 85 proc. sytuacji konfliktowych było wywołanych nieprawidłowym używaniem aparatów - wyjaśnił. Tymczasem po wprowadzeniu nowego regulaminu, w pierwszym kwartale liczba sankcji dyscyplinarnych spadła o 65 proc.
Zobacz też: Hiszpania: młodzież opracowała "największą na świecie" aplikację pomagająca się modlić
Jeszcze rok temu w szkole dochodziło do różnych problemów w związku z robieniem zdjęć i filmowaniem bez zezwolenia oraz umieszczaniem tych materiału w sieci. Z tych powodów doszło do wielu incydentów, a niektórzy uczniowie zostali wydaleni z placówki. Oprócz uzależnieni od nieustannego prowadzenia czatów uczniowie mieli problem z utrzymaniem koncentracji na zajęciach.
"Nawet podczas przerw uczniowie nie komunikowali się ze sobą, każdy siedział gdzieś w kącie patrząc w swój telefon" - opowiadała nauczycielka wychowania fizycznego Lola Reig. "Niektórzy przejawiali duże uzależnienie, izolowali się społecznie; nawet na zajęciach sportowych biegali z telefonem w kieszeni" - dodała.
Teraz jeżeli uczeń wyjmie telefon komórkowy, aparat zostaje skonfiskowany i po odbiór musi przyjść z rodzicem. W koniecznych przypadkach do dyspozycji pozostaje telefon stacjonarny w sekretariacie szkoły.
Według dyrektora szkoły, zmiany w regulaminie dotyczące użytkowania smartfonów nie byłyby możliwe bez wsparcia rodziców. Okazało się, że z zadowoleniem przyjęli nowe zasady - zaznaczył. Dodał, że rodzice powinni także regulować czas korzystania z telefonów w domu i nie pozwalać, aby dzieci zabierały je do lóżka. "Są dzieci, które zasypiają na lekcjach, bo do trzeciej nad ranem rozmawiały z kolegami albo grały w gry" - podkreślił.
Zobacz też:
Problemy z nieodpowiednim używaniem telefonów komórkowych mają prawie wszystkie hiszpańskie szkoły średnie - pisze "El Mundo". Wiele szkół zakazuje korzystania ze smartfonów na terenie placówki, inne ograniczają użytkowanie aparatów. Są takie szkoły, gdzie telefonów można używać tylko podczas przerw, w innych zezwala się na korzystanie z nich jedynie w celach akademickich.
Tendencją jest jednak ogólne zwiększenie kontroli i zaostrzenie zasad korzystania z telefonów, co nie oznacza zrezygnowania z nowych technologii w celach edukacyjnych - zaznacza dziennik. Większość placówek korzysta z podarowanych przez regionalne rządy tabletów i laptopów podczas zajęć online.
W Hiszpanii nie ma regulacji ze strony ministerstwa nauki w sprawie użytkowania telefonów komórkowych w szkołach, ta decyzja leży w gestii dyrekcji każdego ośrodka. Tylko rządy autonomicznych regionów Madrytu, Galicji i Kastylii-La Manchy, jako jedyne z 17, zakazały dekretem używania telefonów komórkowych na terenie szkół, z wyjątkiem celów edukacyjnych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.