W Nikaragui reżim prezydenta Daniela Ortegi zamknął dwa należące do Kościoła katolickiego uniwersytety oraz zakazał działalności katolickiej organizacji charytatywnej Caritas - poinformowały media w tym kraju.
Decyzją MSW Nikaragui zakazano działalności Uniwersytetowi im. Jana Pawła II w stolicy kraju Managui, a także Autonomicznemu Chrześcijańskiemu Uniwersytetowi Nikaragui (UCAN) w mieście Leon - podał dziennik "La Gaceta".
Według stołecznej gazety władze Nikaragui zatwierdziły już konfiskatę dóbr obu katolickich uczelni.
Z kolei inny stołeczny dziennik "La Prensa" podał, powołując się na informację władz, że zakazano też działalności Caritas, gdyż "ta straciła osobowość prawną". Według reżimu Ortegi organizacja Caritas Nicaragua "miała się rozwiązać dobrowolnie".
Od 2019 roku skrajnie lewicowy reżim nikaraguański prowadzi szereg działań przeciwko instytucjom kościelnym, osobom duchownym oraz organizacjom katolików świeckich.
W lutym br. sąd w Managui skazał biskupa Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Krytycznego wobec reżimu biskupa diecezji Matagalpa skazano "za rozsiewanie fałszywych wiadomości, działanie na szkodę integralności narodowej, obstrukcję zarządzeń władz oraz nieposłuszeństwo". Hierarcha, który nie przyznał się do zarzutów, został też pozbawiony obywatelstwa Nikaragui i ukarany wysoką grzywną.
Obywatelstwa Nikaragui w lutym br. pozbawiony został również biskup pomocniczy Managui Silvio Baez, który w 2019 roku z powodu prześladowań opuścił ten środkowoamerykański kraj na polecenie papieża Franciszka.
Władze kościelne potwierdzają, że z powodu prześladowań Nikaraguę systematycznie opuszczają też księża i osoby ze zgromadzeń zakonnych. Na początku marca wyjechały z tego kraju m.in. posługujące tam od 20 lat trapistki, zaś w lipcu 2022 roku zakonnice ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.
Wśród działań przeciwko Kościołowi realizowanych przez władze w Managui jest też zamykanie katolickich mediów, a także środków masowego przekazu, w których pojawiają się krytyczne opinie na temat polityki państwa. Według organizacji praw człowieka reżim Ortegi wypędził z Nikaragui łącznie już ponad 200 dziennikarzy, w tym licznych pracowników mediów katolickich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.