Księża salezjanie z Czerwińska nad Wisłą (diecezja płocka) w roku stulecia ich przybycia do miejscowego klasztoru i sanktuarium, zainicjowali akcję „Złom na dzwon”. Nowy, jubileuszowy dzwon „Święty Jan Bosko - dobry pasterz” powstanie ze złomu, który znaleźć można na posesjach parafian.
Inicjatywa, aby z okazji stulecia obecności salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą powstał kolejny dzwon na terenie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zrodziła się wśród księży salezjanów. Uznali oni, że będzie to najlepszy sposób upamiętnienia jubileuszu, a także wyrażenie przez parafian wdzięczności za troskę duszpasterską nad wspólnotą. Dzwon jest czymś ważnym ponieważ „ma głos i serce”, i odzywa się w najważniejszych momentach życia ludzi.
Wierni parafii Czerwińsk o akcji „Złom na dzwon” dowiedzieli się z niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Zbiórka złomu już trwa. Parafianie zawożą go do punktu skupu złomu w Wyszogrodzie. Tak zbierane są pieniądze na produkcję kolejnego dzwonu. Wszystko wskazuje na to, że cel uda się zrealizować, być może w sierpniu wierni usłyszą nowy dzwon po raz pierwszy.
- W naszym sanktuarium są obecnie trzy dzwony: dwa XVI-wieczne dzwony oraz dzwon „Kazimierz”, który został ufundowany w miejsce dzwonu zdemontowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pomyśleliśmy, aby jubileusz stulecia uczcić kolejnym, czwartym dzwonem. Dzwon „Św. Jan Bosko - dobry pasterz” będzie wzywał wiernych na codzienną Mszę św. Nowy dzwon zawiśnie w południowej wieży bazyliki - zapowiada ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii.
Dodaje, że nazwa dzwonu nawiązuje do Jezusa Dobrego Pasterza, ponieważ św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel zgromadzenia salezjanów, takim pasterzem dla wiernych właśnie był, gromadząc wokół siebie często poranione i potrzebujące pomocy „owce”.
Centralne uroczystości z okazji stulecia przybycia salezjanów do Czerwińska odbędą się w dniach 8-10 września. Będzie celebracja liturgiczna, ale też konferencja naukowa „Czerwińsk jako miejsce spotkania”. Poza tym zaplanowano spotkanie Rodziny Salezjańskiej (w maju) i spotkanie młodzieży „Campo Bosco” (w sierpniu), dedykowane salezjanom na stulecie, a także konkurs literacki „Wspomnienia”, dotyczący obecności salezjanów w Czerwińsku.
Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII wieku, z inicjatywy bp. Aleksandra z Malonne, biskupa płockiego w latach 1129-1156, budowniczego katedry w Płocku. Zostało powierzone kanonikom regularnym laterańskim. Było wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. W lipcu 1410 roku w Czerwińsku przez Wisłę przeprawiał się król Władysław Jagiełło, który modlił się też w sanktuarium o powodzenie w bitwie z Krzyżakami. W 1923 roku do Czerwińska wprowadzili się salezjanie. Jedną z głównych atrakcji są romańskie freski z XIII wieku – jest to największy zespół malowideł romańskich w Polsce.
W kościele od ponad czterystu lat czczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore – jeden z najstarszych wizerunków maryjnych, czczonych w Kościele katolickim. W 1947 roku król Władysław IV uprosił sobie przed tym obrazem powrót do zdrowia. W 1648 roku wizerunek uznany został przez biskupa płockiego Ferdynanda za cudowny, a w 1970 roku ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.