„Ambulans duchowy” to pierwsza pomoc w sprawach reanimacji serca i głowy. Można znaleźć w nim źródło inspiracji do poszukiwania rekolekcji na miarę potrzeb i problemów. Co można usłyszeć w ciszy rekolekcji ignacjańskich oraz jak sprawić, by małżeństwo było drogą usłaną różami można przeczytać na stronach inspirującej, czasem zaskakującej lektury w najnowszym "Gościu Niedzielnym". Poza tym w numerze:
O Człowieku, który kochał [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Ilu ludzi ucałował, przytulił, przygarnął? Nie wstydził się fizycznej bliskości. Był zawsze ciekawy, co słychać u… Promieniował ojcowskim ciepłem. A zarazem uczył, że miłość to nie tyle uczucia, co wybór i odpowiedzialność” w wielkopostnym cyklu „Gościa Niedzielnego” pisze ks. Tomasz Jaklewicz. „Karol Wojtyła kochał ludzi, nie wahałbym się użyć tego słowa, namiętnie. Nie bał się gestów czułości, serdeczności. Był wierny w przyjaźni. Zawsze ciekawy ludzi, ich świata, ich piękna, wyjątkowości, widział w nich odblask miłości Stwórcy. Sam nigdy nie oszczędzał się w dawaniu siebie. Jego miłość była miłością ojca. Jej źródła sięgały ojcowskiej miłości Boga.
Jan Paweł II kochał i uczył miłości” - dodaje autor.
Wiśnia czeka na owoce [Szymon Babuchowski]
Jak to się dzieje, że społeczeństwo na wskroś niechrześcijańskie, nastawione materialistycznie, odznacza się tak wysoko rozwiniętą kulturą? Czy w Japończykach drzemie potencjał religijności, o którym niewiele wiadomo pyta najnowszy „Gość Niedzielny”. „Kiedy w Japonii zatrzęsła się ziemia, podziwialiśmy opanowanie i dyscyplinę, jaką mieszkańcy tego kraju wykazywali w obliczu zagrożenia. W niejednym z nas zrodziło się zapewne pytanie: skąd oni czerpią tę siłę? Kultura japońska, jej odmienność, od wieków są fascynujące dla Europejczyków. Gdy św. Franciszek Ksawery, ewangelizator tych ziem w XVI wieku, po raz pierwszy zetknął się z Japończykami, napisał w liście, że wśród ludów pogańskich nie znajdzie się lepszego. Także osoby dzisiaj odwiedzające Japonię podkreślają niezwykłą grzeczność i życzliwość jej mieszkańców” – pisze Szymon Babuchowski.
Sześć godzin pontyfikatu [Agata Puścikowska]
Gdy umierał Jan Paweł II, miały po kilka miesięcy lub... kilka godzin. A niektóre były pod sercem mam. Niedługo idą do szkoły i zaczną „dorosłe” życie. Kim jest dla nich Papież Polak? Najnowszy „Gość Niedzielny” cytuje rodziców sześciolatków jak opowiadają swoim dzieciom o tym kim był Jan Paweł II i jak próbują zaszczepić w nich nauczanie Papieża Polaka. Inicjatorem akcji jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Rad rodziców wysłuchała Agata Puścikowska.
Sąd nad krzyżem [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
„Europejski Trybunał Praw Człowieka wycofał się z poprzedniego nakazu zdjęcia krzyży ze ścian szkół publicznych we Włoszech. Wyrok, który zapadł w ciągnącej się od dekady tzw. sprawie Lautsi, bynajmniej nie ma posmaku zwycięstwa” - pisze Gość Niedzielny. „Przeciwnie, należy nad nim zapłakać. W czasie ciągnącego się od niemal dekady procesu, sądu nad krzyżem, począwszy od najniższych instancji wło-skiego wymiaru sprawiedliwości po Trybunał w Strasburgu, zabrakło argumentów religijnych, nie padło ani razu słowa Bóg i Chrystus, a nawet wiara. Byliśmy świadkami festiwalu laickich, politycznie poprawnych frazesów „w obronie krzyża”. Skąd zatem ten hurraoptymizm? – pyta Joanna Bątkiewicz-Brożek.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.