W dniach 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Wydawców Katolickich (TWK).
Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego Partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.
Zlokalizowana w Arkadach Kubickiego sala wystawowa dla zwiedzających otworzy swoje podwoje w czwartek, 20 kwietnia już o godz. 10.00, jednak uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Targów Wydawców Katolickich rozpocznie się o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.
Po trudnym okresie pandemii COVID-19 Targi Wydawców Katolickich w Warszawie wracają do tradycyjnego wiosennego terminu. Już za kilka dni w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie ponad 120 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi zaprezentuje ofertę niemal 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji wydanych w ostatnich latach.
– Spotykamy się w okresie trudnym dla branży wydawniczej. Okres pandemii COVID-19 rozpoczął trudny czas dla gospodarki, a więc także podmiotów zajmujących się produkcją, promocją i sprzedażą publikacji książkowych. Zawirowania ekonomiczne stanowiące konsekwencję wojny w Ukrainie również negatywnie wpływają na kondycję finansową Polaków. Jednak książka od zawsze stanowi ważny element życia społecznego i kulturalnego naszego kraju. Jestem przekonany, że jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników przełożą się na znakomitą frekwencję odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
Tegoroczne TWK to początek przygotowań do jubileuszu 30-lecia organizacji jednego z najstarszych organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych dedykowanych książkom.
Każda edycja Targów aktywnie włącza się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także w Światowe Dni Młodych Lizbona 2023 mające odbyć się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Pragniemy również włączyć się w Rok Apelu Jasnogórskiego (70-lecie powstania), a także w Rok Mikołaja Kopernika oraz Rok Jana Matejki, aby przypomnieć ich postacie oraz zasługi, jak również postawę obywatelskiej służby narodowi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości, stanowiące jednocześnie żywy dowód zasług Polski i Polaków dla świata.
Goście ze Wschodu
Na TWK nie zabraknie wystawców zagranicznych. W tym gronie znajdą się podmioty z Ukrainy (Manoryk Gallery, Wydawnictwo Świętego Pawła ze Lwowa) oraz Białorusi (Wydawnictwo «PRO CHRISTO» Archidiecezji mińsko-mohylewskiej, Wydawnictwo Parafii Św. Szymona i Św. Heleny).
Nagroda FENIKS 2023
W tym roku przypada 26. edycja konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.
W ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytor”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska - współczesna”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna” „tłumacz”), uhonorowała najbardziej wartościowe spośród blisko 300 publikacji wydanych w roku 2022 i zgłoszonych do naszego konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 22 kwietnia w katedrze Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła (godz. 19.30, ul. Floriańska 3).
Prezentacje i spotkania autorskie
Tradycyjnie intencją organizatorów TWK jest stworzenie wydarzenia, które byłoby spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Targi będą więc okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców będzie liczył blisko 150 wydarzeń.
Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko AP, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.
Wszystkim czytelnikom polecamy aktywności oferowane przez wydawców i wystawców oferujących bogate spectrum projektów i produktów kulturalnych promujących wartościowe treści. Z założenia Targi są wydarzeniem o charakterze rodzinnym – odbiorca w każdym wieku znajdzie tutaj coś dla siebie.
Warsztaty medialne dla dzieci
Przez cały okres trwania targów PandaTV zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich, a także pozostałych czytelników na warsztaty z kamerą i mikrofonem reporterskim pod hasłem „Wolność w mediach – dziś należy do Ciebie”. W programie zajęć znajdą się elementy takie jak: zasady i techniki przygotowania materiału i nagranie scenki/wywiadu i innych form telewizyjnych; ćwiczenia na oddychanie i przygotowujące aparat mowy do pracy z mikrofonem, praktyczne zajęcia z zakresu obsługi kamery i sprzętu do nagłośnienia.
Film i Wystawy
W sposób oczywisty książka pozostaje w centrum zainteresowania organizatora oraz wystawców, to dbają oni również o szeroko pojęty aspekt różnorodności w planowanych inicjatywach. Tradycyjnie, jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie. Wśród portretowanych bohaterów nie zabraknie postaci fundamentalnych dla naszej narodowej tożsamości jak św. Jan Paweł II, bł. Kardynał Stefan Wyszyński, Adam Chmielowski, św. Faustyna Kowalska, Karolina Kaczorowska, s. Michaela Rak, ks. Jerzy Popiełuszko, prof. Ryszard Legutko.
Warto podkreślić, że w ramach tegorocznego programu filmowego TWK znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne, które w ostatnim czasie gościły na ekranach polskich kin: „Święty” (piątek, godz. 16), „Prorok” (niedziela, godz. 14). Natomiast w sobotę,
23 kwietnia program filmowy w całości poświęcony będzie jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia. Szczegółowy program projekcji filmowych prezentujemy w osobnym materiale prasowym (www.swk.pl).
Tegoroczne Targi uświetnią także dwie wystawy. Pierwsza z nich, pn. „Domena sacrum” (przestrzeń nad schodami ruchomymi) dedykowana będzie idei przedstawienia historii i tradycji chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi.
Natomiast w jednej ze stancji zlokalizowanych w Arkadach Kubickiego będzie można zapoznać się z wystawą „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju” przygotowaną przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Civitas Christiana Lublin. Wystawa upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki „Pacem in Terris” Jana XXIII – Papieża Pokoju.
Msza święta
W niedzielę, 23 kwietnia wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy świętej w intencji wystawców i uczestników Targów, która zostanie odprawiona o godz. 12.30 w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (ul. Floriańska 3). Przewodniczy: kardynał Gerhard Müller, emerytowany Prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Czas trwania Targów
• 20 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 21 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 22 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
• 23 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 17.30
Wstęp na Targi
• Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
• Dorośli – 3 zł
• Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
• Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:
• Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
• Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
• Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)
Szczegółowy Program XXVIII Targów Wydawców Katolickich znajdziecie Państwo w materiałach prasowych oraz na stronie: www.swk.pl.
Wszystkie bieżące informacje na temat XXVIII Targów Wydawców Katolickich dostępne będą na: www.swk.pl oraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.