Ludziom polityki nie wolno zapominać o cierpieniach prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn po oficjalnym spotkaniu w Wiedniu przedstawicieli Kościołów z austriackim ministrem spraw zagranicznych Michaelem Spindeleggerem.
Mimo jednostkowych postępów „sytuacja kulturalna, prawna i religijna chrześcijan w krajach muzułmańskich jest daleka od standardów praw człowieka” - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich.
Oficjalne spotkanie dialogu miało miejsce już po raz drugi, a odbywa się ono na mocy tzw. „klauzuli dialogu” zawartej w Traktacie Lizbońskim Unii Europejskiej. Zobowiązuje ona do regularnego dialogu przedstawicieli państw, UE oraz Kościołów.
Purpurat podkreślił, że sytuacja chrześcijan w Iraku, a także ostatnie zamachy w Egipcie na początku bieżącego roku świadczą o tym, że wolność religijna jako „podstawowe prawo człowieka” jest w tych krajach łamana. W tym kontekście kard. Schönborn z uznaniem mówił o zaangażowaniu Austrii i zwrócił uwagę, że rząd ma pozytywne nastawienie do chrześcijan i to nie ze względu na „przekonania wyznaniowe”, lecz dlatego, że „wolność wyznania jest fundamentalnym prawem człowieka, którego naruszenie powoduje naruszenie innych jego praw”.
Kard. Schönborn podziękował ministrowi Spindeleggerowi za jego zaangażowanie w sprawę krzyży w przestrzeni publicznej, czego skutkiem było pozytywne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Ważnym tematem spotkania była ochrona niedzieli jako dnia wolnego od pracy. Dyskusja na ten temat toczy się przy okazji prac nad ujednoliconym czasem pracy w całej UE. Mówiono też o udziale Kościołów w sferze ochrony zdrowia, opieki socjalnej oraz oświaty.
Przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii, o. Nicole Dura z Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego podkreślił dobry klimat ekumeniczny w Austrii. Jako przykład podał panprawosławne nieszpory, które odbędą się w grecko-prawosławnej katedrze w Wiedniu w Poniedziałek Wielkanocny.
Na wielkie znaczenie „dialogu ze wspólnotami religijnymi oraz pomiędzy nimi” zwrócił uwagę min. Spindelegger. Podkreślił, że dialog jest „konieczny dla pokoju i bezpieczeństwa”. Austriacki minister spraw zagranicznych wyraził też przekonanie, że „wolność wyznawania i praktykowania religii jest elementarnym prawem podstawowym, którego należy bronić z pełnym zdecydowaniem”.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.