Reklama

XIV Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

Wydarzenie przebiegało pod hasłem "Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem". Finał odbył się 22 kwietnia w Kaliszu. Specjalnymi gośćmi byli uczestnicy z Wilna i Niemenczyna na Litwie.

Reklama

Konkurs organizuje Fundacja Pro Arte Christiana z Kalisza. Skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat do 21. Budzi on duże zainteresowanie nie tylko wśród dzieci i młodzieży z Polski, ale także z odległych zakątków świata, jak Liban, Australia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki czy Chiny. Dotychczasowe edycje pokazały również, że trafia on do różnych środowisk, zarówno tych wielkomiejskich, jak i małych wsi im miasteczek. Odbiorcami są dzieci przedszkolne, młodzież szkolna, podopieczni ośrodków wychowawczych, świetlic terapeutycznych i co ważne, osoby z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy mają szansę realizować się w trzech kategoriach artystycznych: plastycznej, fotograficznej oraz recytatorskiej, z których najliczniejsza zazwyczaj bywa ta pierwsza, a najmniej liczna ta ostatnia.

Jak podkreśla organizator i pomysłodawca konkursu Maciej Konieczny, konkurs imienia Włodzimierza Pietrzaka ma nie tylko przybliżyć postać twórcy: poety, krytyka literackiego i żołnierza powstania warszawskiego, ale także pokazać, że sztuka może być znakomitym polem do kreatywności, inspirować dzieci i młodzież do samorozwoju i zdobywania wiedzy, a także być pomocna w kształtowaniu charakterów.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 1066 osób. Do zdobycia były nagrody w postaci wartościowych monet, banknotów kolekcjonerskich, tabletów, markowych piór, cennych albumów książkowych, w tym również z dedykacjami hierarchów kościelnych abp. Stanisława Gądeckiego, bp. Artura Mizińskiego, abp. Adriana Galbasa, bp. Antoniego Długosza, bp. Andrzeja Franciszka Dziuby. Były też pobyty weekendowe w ekskluzywnych hotelach położonych w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych, słodycze, drobny sprzęt elektroniczny. W tegorocznej edycji premier Mateusz Morawiecki przekazał flagi państwowe.

W części plastycznej na konkurs napłynęło 851 prac z Polski, Belgii, B Bułgarii, Holandii, Litwy, Mołdawii, USA i Ukrainy, w edycji fotograficznej nadesłano 180 prac z Litwy, Polski i Ukrainy, a w edycji recytatorskiej zgłosiło się 29 recytatorów z Polski i Litwy. Młodzi artyści przedstawili wizje plastyczne i fotograficzne tematyki konkursu: "Polska, moja Ojczyzna", polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, sport, kapliczki maryjne, "Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna", kosmos, Bóg Ojciec, makro i mikro świat.

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa, dr Beata Michalak-Konieczna, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek i Maciej Konieczny.

W kategorii 3- 6 lat: I nagroda - NADIA DUDEK z Tuszymy za pracę Polskie zwyczaje i obrzędy ludowe, II nagroda - KATARZYNA SCHERER z Częstochowy za pracę Kapliczki maryjne, III nagroda - ZUZANNA KRYSZAK z Kalisza za pracę  Bóg Ojciec, wyróżnienie – FRANCISZEK MODELEWSKI z Nowej Piasecznej za pracę Sport, wyróżnienie – ANTONINA STACHARSKA ze Szczecina za pracę Bohaterowie bajek i baśni, wyróżnienie – BARBARA FILIPCZAK z Kalisza za pracę Makro i mikro świat.

W kategorii 7-13 lat: I nagroda - JULIA POCICA ze Smarżowej za pracę Szcześliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna, II nagroda - AGATA MIESZKUNIEC z Niemenczyna (Litwa) za pracę Bohaterowie bajek i baśni, III nagroda - MIKOŁAJ ŚLIWIŃSKI z Uraz za pracę Bohaterowie bajek i baśni, wyróżnienie - AELKSANDRA RADEK ze Skierniewic za pracę Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, wyróżnienie - KAROL GRYCEL z Białegostoku za pracę Kosmos, wyróżnienie - MAGDALENA KANIA z Jeleniej Góry za pracę Bohaterowie bajek i baśni, wyróżnienie - MAGDALENA LECHNIAK z Żyrardowa za pracę Mikro i makro świat, wyróżnienie - MALWINA KAPUSTA z Domaniewic za pracę Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, wyróżnienie - MARTYNA GIERA z Rydzyny za pracę Bóg Ojciec.

W kategorii 14-17 lat: I nagroda - ELIZA BOROWSKA z Białegostoku za pracę Kapliczki maryjne, II nagroda - MARIANNA IWCZENKO z Kijowa (Ukraina) za pracę Polska moja ojczyzna, III nagroda - OLIWIA KOŁODZIEJCZYK z Koszalina za pracę Kapliczki maryjne, wyróżnienie - GUSTAW BORGOSZ z Wrocławia za pracę Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, wyróżnienie - NADIA SYROWY z Proszowic za pracę Bohaterowie bajek i baśni, wyróżnienie - DOMINIKA CETERA z Krakowa za pracę Polska, moja Ojczyzna.

W kategorii 18-20 lat jury nie przyznało I , II i III nagrody, wyróżnienie otrzymała ZUZANNA MAĆKOWSKIAK z Rydzyny za pracę Kosmos.

W konkursie fotograficznym jury w składzie: przewodniczący jury dr Bartłomiej Talaga, prof. Janusz Maria Tylman, prof. Tomasz Komorowski przyznało nagrody i wyróżnienia.

W grupie wiekowej 18-21 lat I nagrody nie przyznano, II nagroda Karolina Strączek z Zakopanego za serię Kapliczki Maryjne, III nagroda Wiktoria Urban za zdjęcie Kosmos, wyróżnienie Adrian Tarnowski z Lublina za zdjęcie Kosmos oraz Patrycja Adamowicz z Wilna (Litwa) za serię Sport.

W grupie wiekowej 14-17 lat I nagroda  Aleksandra Kaleja z Brudzeń Mały za serię Makro i mikro świat, II nagroda Adam Majtyka z Krakowa za zdjęcie Kosmos, III nagroda Konstanty Domański z Lublina za zdjęcie Polska, moja Ojczyzna, wyróżnienie Karol Wieczorek z Warszawy za zdjęcie Kosmos oraz Radosław Kolbusz z Niepołomic za zdjęcie Sport.

W grupie wiekowej 10-13 lat: I nagroda ex aequo - Iryna Prodan z Krakowa za serię Sport oraz Liwia Pawłowska z Wągrowca za zdjęcie Makro i mikro świat, II nagroda - Weronika Bugaj z Krakowa za zdjęcie Polska, moja Ojczyzna, III nagroda Vanessa Grynda z Turku za zdjęcie Kapliczki maryjne, wyróżnienie Martyna Pokusa z Krakowa za zdjęcie Sport, Gabriela Ćwik z Krakowa za zdjęcie Polska, moja Ojczyzna, Wiktor Szymański z Łodzi za zdjęcie Makro i mikro świat oraz Justyna Żakowska z Jarocina za zdjęcie Makro i mikro świat.

W konkursie recytatorskim jury: dr Małgorzata Ratajczyk - przewodnicząca, dr Beata Michalak-Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM Poznań, Maciej Konieczny, organizator i pomysłodawca konkursu, nauczyciele Wojciech May i Patrycja Kliber postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia.

Kategoria 10-13 lat I nagroda Sebastian Płóciennik z Klucza, II nagroda Franciszek Zbrojkiewicz z Białej, III nagroda Oksana Zenel z Turku.

W kategorii 14-17 lat I nagroda Nel Stokłosa z Krakowa, II nagroda Paulina Sewruk z Wilna (Litwa), III nagroda Maja Prokop z Augustowa, wyróżnienie Anna Stawińska z Ciechanowa, Cezary Strugliński z Dobrosołowa, Kamila Zdebska ze Szczecina, Zofia Kurowska z Dąbrówki Wielkiej, Zofia Gąsior z Krakowa.

W kategorii 18-20 lat I i III nagrody jury nie przyznało, II nagroda Patrycja Cieślik z Krakowa.

Podczas finału nieobecna była laureatka II nagrody w kategorii plastycznej, Marianna Iwczenko z Ukrainy, która swoją pracę konkursową tworzyła na zajęciach w schronie. Laureatka m.in. otrzyma markowe pióro wieczne od premiera RP oraz srebrną monetę kolekcjonerską.

Przez 14 lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 66 laureatów z pięciu kontynentów. Jak podkreślił profesor Janusz Maria Tylman, wieloletni juror edycji fotograficznej, konkurs jest ważnym momentem w życiu młodych artystów, a zdobycie nagrody częstokroć uskrzydla laureata i powoduje podjęcie decyzji o profesjonalnym kształceniu w Łódzkiej Szkole Filmowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama