Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej wyraził pragnienie, by świadectwo polskich męczenników pobudzało "do odwagi i ofiarności w służbie Bogu i braciom". W ten sposób nawiązał do Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, który będzie obchodzony w sobotę.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Już za kilka dni w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będziecie obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej".
"Życzę, by świadectwo polskich męczenników pobudzało kapłanów, osoby konsekrowane, wiernych świeckich, a szczególnie młodzież, do odwagi i ofiarności w służbie Bogu i braciom" - dodał Franciszek.
W katechezie na temat świadków gorliwości apostolskiej papież mówił o świadectwie mniszek i mnichów. Jak stwierdził, "ich modlitwa jest tlenem dla wszystkich, niewidzialną siłą, która podtrzymuje misję".
Papież wskazał przykład ormiańskiego mnicha świętego Grzegorza z Nareku, Doktora Kościoła, który żył około roku tysięcznego. Zauważył, że najbardziej uderza w nim uniwersalna solidarność: "błaga Boga o miłosierdzie, wychodząc od ludzkich nędz, których nie widzi u innych, lecz przede wszystkim w sobie samym", "prosi o przebaczenie i uzdrowienie, nawet dla nieprzyjaciół".
W czasie audiencji na placu Świętego Piotra Franciszek prosił wiernych, by nie zapominali modlić się za "udręczoną Ukrainę".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.