Kraj nasz przeżywa obecnie wielkie przeobrażenie społeczne, polityczne, duchowe i religijne, staramy się jak najlepiej odpowiedzieć na nowe wyzwania, zwłaszcza w naszej posłudze duszpasterskiej – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Węgier, ordynariusz Győr bp András Veres. W imieniu episkopatu, duchowieństwa, osób konsekrowanych, seminarzystów i katechetów powitał on papieża w stołecznej bazylice katedralnej św. Stefana 28 kwietnia.
Na wstępie wyraził radość i wdzięczność za to, że w ciągu niespełna półtora roku Franciszek ponownie odwiedza Węgry, dodając, iż jest to doświadczenie „bliskości duszpasterskiej” i tej miłości, do której zachęcał on biskupów w czasie tamtej wizyty. Pozdrowił Następcę św. Piotra w imieniu wszystkich zebranych, należących do różnych pokoleń, ale zjednoczonych w wierze w Chrystusa i w pragnieniu służenia Jego Kościołowi z pełnym zaangażowaniem.
Zaznaczył, iż Węgry przeżywają obecnie wielkie przeobrażenie społeczne, polityczne, duchowe i religijne, staramy się jak najlepiej odpowiedzieć na nowe wyzwania, zwłaszcza w naszej posłudze duszpasterskiej. Odwołał się do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych przezeń podczas międzynarodowego sympozjum nt. teologii fundamentalnej kapłaństwa 18 lutego 2022 roku: „Czas, którzy przeżywamy, wymaga od nas nie tylko podjęcia tych zmian, ale przyjęcia ich ze świadomością, iż znajdujemy się w obliczu przemian epokowych”.
Biskupi węgierscy nie chcą być biernymi widzami tych przeobrażeń, ale pragną w nich aktywnie uczestniczyć, ucząc Ewangelii – zapewnił przewodniczący episkopatu. Zauważył przy tym, że każdy dzień przynosi nowe wyzwania, takie jak zeświecczenie, hedonizm, pewne zobojętnienie na wartości ewangeliczne, trudności w przekazywaniu wiary w rodzinach, spadek powołań kapłańskich i zakonnych itd. Jednocześnie zwrócił uwagę na nowe i pomyślne przejawy życia w wierze, jak rosnące nim zainteresowanie w niektórych wspólnotach, nowe ruchy katolickie, powstanie szkół i uczelni katolickich czy też większa obecność i włączanie się świeckich w życie Kościoła.
A zapowiedziany przez papieża proces synodalny niewątpliwie „pomoże nam w najbliższych latach” – wyraził przekonanie biskup Győru. Zapewnił Franciszka, iż episkopat węgierski chętnie przyjmie jego przewodnictwo na tej drodze, czerpiąc z jego długiego doświadczenia duszpasterskiego. „W tym zmieniającym się świecie pragniemy autentycznie świadczyć o tym, że Chrystus jest naszą przyszłością” – oświadczył hierarcha, nawiązując do hasła tej podróży papieskiej.
Na zakończenie przypomniał, że na jej logu barwy watykańskie i węgierskie na przęśle mostu chcą wyrażać historyczną wierność Węgrów wobec Następcy św. Piotra i ich miłość do niego dzisiaj.
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie
Bazylika św. Szczepana ma ogromne znaczenie dla miasta Budapesztu i Węgier. Wybudowana w latach 1851-1905, nosi imię świętego Stefana (969-1038), który był pierwszym królem Węgier w XI wieku i przyniósł chrześcijaństwo do kraju. Węgrzy czczą Szent Istvan Kiraly (św. Król Stefan Węgierski) z dynastii Arpadów jako patrona kraju. Bazylika poświęcona świętemu w dzielnicy Peszt i niedaleko Dunaju jest największą świątynią w stolicy Węgier i konkatedrą archidiecezji Esztergom-Budapeszt.
Kościół z charakterystyczną kopułą otoczoną dzwonnicami ma 96 metrów wysokości, co czyni go jednym z najwyższych budynków w Budapeszcie. Na głównej fasadzie skierowanej na przedpole kościoła można przeczytać słowa Chrystusa „Ego sum via, veritas et vita” („Ja jestem drogą, prawdą i życiem”). W sumie Bazylika św. Szczepana może pomieścić 8,5 tys. osób. Pod koniec II wojny światowej neoklasyczny kościół został poważnie uszkodzony, a następnie odbudowany. W prawej dzwonnicy znajduje się największy na Węgrzech, dziewięciotonowy dzwon św. Szczepana.
Wewnątrz kościoła imponuje kopuła pokryta mozaikami i złotymi płatkami oraz 6,5-metrowy, marmurowo-biały posąg króla Stefana, kanonizowanego przez kościół w 1083 roku, na ołtarzu głównym. Znane jest również ołtarz autorstwa Gyuli Benczura, na którym Szent Istvan Kiraly przedstawia swoją koronę Maryi i oddaje Węgry pod opiekę Matki Boskiej. Dopiero od połowy lat 90. XX wieku krypta służy jako miejsce pochówku ważnych osobistości i jest np. ostatnim miejscem spoczynku legendarnej gwiazdy piłki nożnej Ferenca Puskasa (1927-2006).
Atrakcją dla wielu wiernych jest „Święta Prawa Ręka” króla Stefana, czczona jako relikwia od średniowiecza. Królowa Maria Teresa (1717-1780) zleciła w XVIII wieku ponowne pozyskanie zabalsamowanej prawej ręki Szczepana, przechowywanej wcześniej w Dubrowniku. Od czasów powojennych relikwia była przechowywana w Bazylice św. Szczepana, ale w czasach komunistycznej władzy państwowej jej publiczna cześć była przez dziesiątki lat zakazana. Od 1987 roku przechowywana jest w specjalnie do tego celu przygotowanej kaplicy.
Oprócz znaczenia religijnego, zabalsamowana „Święta Prawa Ręka” jest jednym z najważniejszych skarbów historycznych Węgier. W święto św. Stefana 20 sierpnia, które na Węgrzech jest również dniem wolnym od pracy, relikwia jest niesiona ulicami Budapesztu w procesji po Mszy na dziedzińcu Bazyliki.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.