Ukraińscy specjaliści szkolą się w Polsce z rehabilitacji rannych oraz leczenia traumy wojennej; w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym odwiedziła ich małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda - poinformowało biuro prasowe KPRP.
Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta, projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami został zainicjowany przez Agatę Kornhauser-Duda i pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską w październiku 2022 roku. Dotychczas przeszkolono w Polsce dziewięćdziesięciu ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.
Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy realizuje najnowszą edycję przedsięwzięcia obejmującą szkolenia z zakresu rehabilitacji rannych oraz diagnozy i leczenia osób z traumą wojenną. Każdy z kursów w WIM-PIB odbędzie się w pięciu edycjach, w których przewidziano udział łącznie stu specjalistów z Ukrainy.
"Jestem ogromnie wdzięczna dyrekcji szpitala, wszystkim lekarzom, rehabilitantom, pielęgniarkom za przyjęcie koleżanek i kolegów z Ukrainy. Projekt jest pokłosiem wizyty we Lwowie, gdzie odwiedziłam Miejski Szpital Kliniczny. Powiedziano mi tam o dużej potrzebie szkoleń dla lekarzy w różnym zakresie" - mówiła, cytowana w komunikacie, pierwsza dama.
Jak poinformowano, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Klinikę Rehabilitacji WIM-PIB, w której miała okazję obserwować część praktyczną szkolenia. Rehabilitancie podzielili się z nią doświadczeniami i uwagami z procesu leczenia ofiar wojny. Rozmawiano o udzielaniu doraźnej pomocy, wsparciu pacjentów w okresie rehabilitacji i nowoczesnych metodach protezowania.
Specjaliści mówili o przyszłym zastosowaniu nabytych w Polsce umiejętności podczas pracy z rannymi, a także osobami z niepełnosprawnościami. Małżonka prezydenta wyraziła przekonanie, że czas spędzony przez kursantów w naszym kraju sprzyja wymianie doświadczeń i budowaniu polsko-ukraińskich relacji eksperckich, które zaowocują w przyszłości.
Celem kursu, realizowanego przez Klinikę Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, jest zapoznanie ukraińskich psychiatrów i psychologów z organizacją i modelem pracy diagnostyczno-terapeutycznej z zaburzeniami związanymi ze stresem traumatycznym - dowiadujemy się z komunikatu.
Uczestnicy szkoleń podzielili się też z pierwszą damą doświadczeniem pracy z mieszkańcami ogarniętego wojną kraju. Podkreślali, że walka żołnierzy nie toczy się jedynie na froncie. Powrotom do domów często towarzyszy ból, cierpienie i poczucie wyobcowania społecznego. Akcentowali, że powszechna mobilizacja z dnia na dzień uczyniła cywilów żołnierzami, co wiąże się z niewyobrażalnym obciążeniem psychicznym. Jak zaznaczyli, pracują także z rodzinami żołnierzy.
Jak czytamy w komunikacie, poruszono również kwestię obaw Ukraińców przed zwracaniem się o pomoc psychologiczną. Mówiono o zmianach w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej w Ukrainie, które nastąpiły w czasie trwania konfliktu oraz wyjątkowym położeniu ukraińskich specjalistów zdrowia psychicznego, którzy często sami doświadczyli traumatycznych zdarzeń.
"Moją intencją było, aby pobyt uczestników kursów w Polsce miał nie tylko wymiar edukacyjny, ale był też formą wyjazdu wytchnieniowego. Mam nadzieję, że choć trochę się to udaje" - powiedziała z kolei pierwsza dama.
Jak przekazało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP, WIM-PIB ma kilkuletnie doświadczenia związane ze szkoleniem ukraińskich specjalistów zajmujących się traumą wojenną i następstwami stresu bojowego. Od 2014 r. w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii prowadzono szkolenia dla ukraińskich specjalistów, które nie zostały przerwane po rosyjskiej napaści. Kompleksowy system kształcenia obejmował możliwość stażu czy szkolenie specjalistów-liderów, którzy następnie mogli rozpocząć proces doszkalania swoich ukraińskich kolegów. W październiku i listopadzie ubiegłego roku, mimo toczących się walk, specjaliści z Polski przeprowadzili na terenie Ukrainy szkolenie kolejnej grupy liderów oraz dokonali recertyfikacji wcześniejszych grup szkoleniowych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.