Reklama

Sandomierz odnawia katedrę

Uroczyste oddanie do użytku sakralnego części odnowionej sandomierskiej bazyliki katedralnej wraz z bizantyńsko-ruskimi freskami odbędzie się 9 kwietnia z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz reprezentantów Kościołów Wschodnich. Eucharystii będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, zaś homilię wygłosi abp Jan Martyniuk, metropolita przemysko-warszawski.

Reklama

W dniach 7-9 kwietnia br. odbędzie się także sympozjum poświęcone sakralnej sztuce i dziedzictwu kulturowemu chrześcijańskiego wschodu, zorganizowane w Katolickim Domu Kultury Św. Józefa w Sandomierzu.

Uroczystość i sympozjum odbywać się będzie w związku z tegorocznym zakończeniem prac konserwatorskich pierwszego etapu renowacji bazyliki katedralnej w Sandomierzu.

W czwartek, 7 kwietnia o godz. 11.00 odbędzie się konferencja z udziałem konserwatorów. Następnego dnia o godz. 16. 30 w Muzeum Diecezjalnym zostanie otwarta wystawa „Ikony Sandomierskie”, następnie o godz. 18.00 w Katolickim Domu Kultury odbędzie się koncert Ukraińskiego Narodowego Chóru Miasta Moskwa. W sobotę 9 kwietnia o godz. 10.00 odbędzie się sympozjum na temat sztuki sakralnej chrześcijańskiego Wschodu z udziałem gości z Polski i z zagranicy. Referaty wygłoszą: o. prof. Jakov Kulič S.I., ks. prof. Laszlo Puskas, ks. dr Zygfryd Kot oraz kustosz Urszula Stępień.

Podczas rozpoczętych w 2008 r. prac konserwatorskich w prezbiterium sandomierskiej katedry odkryto wiele nieznanych do tej pory fragmentów malowideł, freski gotyckie oraz fryz heraldyczny złożony z dziewięciu tarcz herbowych z epoki jagiellońskiej.

Zdaniem kustosz Urszulę Stępień z Sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego, bizantyńsko-ruskie freski to unikat o zasięgu europejskim, ukazujący unię sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku rzymsko-katolickiego. Są one także świadectwem troski monarchii Jagiellonów o uszanowanie wielonarodowej tradycji i kultury.

Bp Krzysztof Nitkiewicz, oglądając odnowione freski wyraził radość z zakończonych prac związanych z restauracją fresków bizantyjsko-ruskich w bazylice katedralnej.

- Myślę, że właśnie w niej bardziej niż gdzie indziej urzeczywistnia się pragnienie Sługi Bożego Jana Pawła II, aby Kościół oddychał dwoma płucami: Wschodu i Zachodu – powiedział bp Nitkiewicz. - To porównanie zaczerpnięte od rosyjskiego filozofa i poety Wiaczesława Iwanowa, stało się dzięki papieżowi inspiracją dla tych, którzy pragną, aby chrześcijanie należący do różnych tradycji zespolili swoje siły w głoszeniu światu Ewangelii, unikając gorszących podziałów - dodał biskup.

Zakończony w tym roku pierwszy etap odrestaurowania katedry sandomierskiej, jednego z cenniejszych zabytków narodowych, objął jej wschodnią część: prezbiterium wraz z zakrystiami kanonicką i kapłańską, kaplicę Najświętszego Sakramentu wraz z zakrystią mansjonarską oraz kaplicę Matki Bożej.

Sfinansowanie prac konserwatorskich było możliwe dzięki środkom udzielonym w ramach Trzeciego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sandomierza, Parafii Katedralnej i Diecezji Sandomierskiej. Prace konserwatorskie były przeprowadzone przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama