Rada Europy oceni procedury i mechanizmy finansowe Państwa Watykańskiego zabezpieczające przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Zajmie się tym jej Komitet Specjalny Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy zwany Moneyval.
Instytucja ta zbierze informacje dotyczące watykańskich operacji finansowych i sporządzi raport końcowy, który oceni system legislacyjny w zakresie walki z nielegalnym obrotem pieniężnym. Po opublikowaniu raportu eksperci mogą zasugerować zmiany procedur zabezpieczających, jeśli uznają taką konieczność.
Komitet Moneyval nadzoruje procedury finansowe w 28 krajach członkowskich Rady Europy i dodatkowo w Izraelu. Watykan chce dołączyć do tego grona. Od 1970 r. Stolica Apostolska ma status stałego obserwatora przy Radzie Europy i ze względu na ten specyficzny charakter nie podlegała dotychczas tak restrykcyjnym mechanizmom nadzoru.
Decyzja Benedykta XVI o powołaniu Urzędu Nadzoru Informacji Finansowej miała na celu zabezpieczenie obrotu pieniężnego dokonywanego na terytorium państwa watykańskiego. Instytucja ta pracuje już od początku kwietnia. Jej celem jest monitorowanie podejrzanych transakcji. Papieżowi bardzo zależy, by watykańskie operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste i podlegały wewnętrznemu oraz międzynarodowemu nadzorowi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.