Odrestaurowana część katedry sandomierskiej z unikatowymi freskami bizantyjsko-ruskimi w prezbiterium została w sobotę poświęcona przez nuncjusza apostolskiego w Polsce. Arcybiskup Celestino Migliore przewodniczył w Sandomierzu pontyfikalnej mszy świętej.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kościołów Wschodnich i Konferencji Episkopatu Polski.
"Odnowienie malowideł prowadzi do odnowienia i umocnienia wzajemnych relacji w Kościele sandomierskim, jak również do indywidualnego odnowienia w dążeniu do doskonałości i świętości" - mówił abp Migliore do sandomierzan. Nuncjusz apostolski wyraził też duchową więź z wiernymi diecezji i zapewnił o swej modlitewnej pamięci o tych, których dotknęła ubiegłoroczna klęska powodzi.
Metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniuk nazwał odnowione malowidła bizantyjskie "sandomierskim ikonostasem". "Te freski ujawniają nam odwieczną, nieustanną modlitwę. Zawarte w nich Słowo Boże uczy Ewangelii i pomaga w modlitwie. W tym ikonostasie rozmieszczonym na ścianach, odbywa się misterium; schodzenie Nieba na Ziemię i wchodzenie z Ziemi do Nieba" - powiedział metropolita w homilii.
Ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę freski katedralne, wykonane około 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla, przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa i Marii. Największy fresk ukazuje zaśnięcie NMP. Według historyków sztuki, XV-wieczne polichromie to unikat na skalę europejską, świadectwo unii sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku rzymsko-katolickiego.
Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Krakowa odnowił w katedrze prezbiterium z zakrystiami - kanonicką i kapłańską, kaplicę Najświętszego Sakramentu z zakrystią mansjonarską oraz kaplicę Matki Bożej. Koszty sfinansował m.in. Norweski Mechanizm Finansowy (3 mln euro) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1,4 mln zł).
Katedra sandomierska - reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego - została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.