486 tys. podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej całkowicie zakazującej przerywania ciąży złożyli dziś w biurze Marszałka Sejmu RP członkowie społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi chcą też wyraźnego stanowiska posłów w kwestii ochrony życia.
Twórcy zgłoszonego dziś projektu chcą zmiany tytułu ustawy z „Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” na „Ustawę o ochronie życia ludzkiego od poczęcia”.
Zgłoszony projekt nowelizacji zakłada zmianę art. 1. Według projektodawców powinien on zostać rozszerzony do dwóch punktów mówiących, że: „Każda istota ludzka ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia” oraz że: „Życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”.
W nowelizacji proponuje się też usunięcie preambuły oraz artykułów 2, 3, 4, 4a, 4b, 4c i 9 obowiązującej ustawy. Są w nich zawarte m.in. warunki dopuszczalności przerwania ciąży przez kobietę w przypadku zagrożenia życia, ryzyka nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz jeśli ciąża powstała w wyniku gwałtu, a także gdy „kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej”. Jeden z punktów mówi też o tym, że kobiecie posiadającej ubezpieczenie społeczne przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.
Projektodawcy chcą całkowitego wykreślenia tych zapisów. „Projekt usuwa wyjątki dopuszczające aborcję” – poinformował Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Z kolei przepisy dotyczące wsparcia kobiet w zagrożonej ciąży miałyby zostać utrzymane, ale przeniesione do ustawy o pomocy społecznej.
Dzierżawski podkreślił, że celem projektu ustawy jest zagwarantowanie prawa do życia każdemu dziecku od poczęcia. „Jeśli Sejm tę ustawę przyjmie, a jestem przekonany, że tak będzie jeszcze w tej kadencji, nie będzie można w Polsce w ogóle zabijać dzieci, np. dlatego że są chore” – powiedział.
Jak stwierdził boi się tego, że „w Polsce można legalnie zabijać dzieci”. – W 2009 roku zabito w polskich szpitalach ponad 500 dzieci. "Co gorszego może nas spotkać?" – mówił. „Fundamentem każdej zbiorowości jest moralność. Jeśli można zabijać dzieci, cóż nas powstrzyma, byśmy nie pozabijali się nawzajem?” – dodawał Dzierżawski.
„My mówimy: żadnego dziecka nie można zabijać. Państwo, które na to pozwala, nie jest dobrym państwem” – uznał.
Poinformował, że pod projektem nowelizacji ustawy przez dwa tygodnie zebrano 480 tys. głosów. „W kampanię włączyły się dziesiątki tysięcy ludzi. To dopiero początek zaangażowania się Polaków w tę fundamentalną sprawę odbudowy moralności w życiu publicznym” – zapewnił Dzierżawski.
W najbliższym czasie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wyśle do wszystkich parlamentarzystów list z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii ochrony życia przed najbliższymi wyborami do Sejmu i Senatu. „Będziemy ich prosić o jasne stanowisko, które chcemy przekazać tym, którzy jesienią będą wybierać posłów” – wyjaśnił Jacek Sapa z Komitetu.
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej tworzą m.in. członkowie Fundacji „PRO - Prawo do Życia” oraz Fundacja Narodowego Dnia Życia.
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.