Reklama

Zwyciężyła palma rekordowa - 36 m.

W Lipnicy Murowanej (Małopolskie) znów padł rekord w wysokości wielkanocnej palmy. Ta, która zwyciężyła w niedzielnym 53. już konkursie, miała 36 m i 4 cm wysokości. Nagrody twórcom najwyższych konstrukcji wręczył prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Reklama

Najpiękniejszą i jednocześnie najwyższą palmę wykonał Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej, który wygrał konkurs także przed rokiem. Jest to najwyższa konstrukcja w dziejach lipnickiej imprezy.

Prezydent, wręczając nagrody, powiedział, że jest pełen uznania dla konstruktorów palm i pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. "Życzę państwu poczucia, że coś pięknego się tutaj od lat dzieje, i że z tego pięknego obyczaju korzystają, tym pięknym obyczajem cieszą się, także mieszkańcy innych gmin, miast i regionów w Polsce" - powiedział Komorowski.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono w sumie 86 palm wielkanocnych w trzech kategoriach. W kategorii palm średnich zwyciężył Jakub Groń, a palm niskich - Maria Krzyszkowska. Laureaci otrzymali ufundowane przez prezydenta nagrody rzeczowe oraz wycieczki rodzinne do Warszawy.

Jak podkreślają przedstawiciele gminy Lipnica Murowana, organizowany od 1958 roku konkurs z małej imprezy lokalnej przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy. Jego inicjatorem był, zmarły w 1999 roku, Józef Piotrowski.

Celem konkursu jest wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Corocznie do rywalizacji zgłaszanych jest po kilkadziesiąt palm, z których najwyższe mają po ponad 30 metrów.

Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów w kilku kategoriach. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.

Etnograf i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz powiedział PAP, że dzisiejsze palmy są już wykreowane na potrzeby widzów. Wciąż jednak zachowuje się ich symbolika i naturalne materiały wykonania. "Wykonane są z młodych roślin: wikliny i bazi oraz wiosennych kwiatów, które symbolizują odradzające się życie" - wyjaśnił Bartosz.

Dodał, że wciąż zachował się zwyczaj, że po Niedzieli Palmowej z fragmentów palm gospodarze wyrabiają krzyżyki, które zatykają na skrajach pól uprawnych.

Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Obowiązywała zasada: im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma. Lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju. Ich konstrukcję gospodarze wzmacniają wewnątrz metalowymi rurami. Swoje dzieła ozdabiają bibułowymi kwiatami, kolorowymi wstążkami, a niekiedy jedliną.

Najwyższe lipnickie palmy to efekt kilkutygodniowej pracy. Wiele palm ma taką długość i ciężar, że na lipnicki rynek przynoszone są przez kilku mężczyzn. Karawany z palmami muszą z pobliskich wiosek przemaszerować czasem i kilka kilometrów. Następnie palmy przywiązywane są do ogrodzenia wokół figury błogosławionego Szymona. Najwyższe konstrukcje mocowane są do drzew na skraju rynku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
21°C Wtorek
dzień
21°C Wtorek
wieczór
18°C Środa
noc
15°C Środa
rano
wiecej »

Reklama