Podczas wtorkowego posiedzenia rząd zajmie się projektem ustawy likwidującym Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla osób fizycznych. Pod obrady trafi też projekt zakładający, że tzw. okienka kasowe będą poddane kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.
Ministrowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który wprowadza ograniczenie możliwości zakupu leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych leków na katar.
O tym, że biura usług płatniczych (tzw. okienka kasowe) będą poddane kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, mówi przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o usługach płatniczych, który ma na celu uregulowanie tego rynku.
Projekt stanowi wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Nowe przepisy wprowadzą zamknięty katalog dostawców usług płatniczych, w którym znajdą się takie podmioty jak m.in. banki czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, a także instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych, które zostaną poddane nadzorowi KNF.
Biura będą mogły jednak świadczyć usługi płatnicze w ograniczonym zakresie (jedynie przekazy pieniężne, w tym wpłaty na rachunki) i na ograniczoną skalę - ich obroty nie będą mogły przekroczyć równowartości 500 tys. euro miesięcznie.
Resort przekonuje w uzasadnieniu do ustawy, że wprowadzenie nadzoru nad dostawcami usług płatniczych spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa powierzanych im środków finansowych. Projekt zakłada m.in., że kontroli poddana zostanie wysokość niektórych opłat i prowizji; wprowadza też obowiązek księgowania w tym samym dniu wpłat dokonywanych w gotówce przez konsumenta.
Autorzy projektu liczą, że nowe regulacje zwiększą obrót bezgotówkowy m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do informacji na temat usług płatniczych oraz jednolitym zasadom dotyczącym ich wykonywania na terenie europejskiego rynku.
Obecnie świadczenie usług płatniczych ma charakter tzw. wolnej działalności gospodarczej, a po wprowadzeniu w życie ustawy będzie miało charakter działalności regulowanej i poddanej nadzorowi odpowiednich instytucji, w tym przede wszystkim KNF.
Z badań przedstawionych w ub.r. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że w tzw. okienkach kasowych rachunki m.in. za gaz i energię opłaca 21 proc. Polaków, z czego 8 proc. płaci je w supermarketach.
Rząd zajmie się też projektem zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zakładającym, że 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT.
Według projektu firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ministrowie przyjęli założenia do tego projektu w połowie lutego.
Po zmianach osoba fizyczna będzie mogła na wszystkich dokumentach zamieszczać numer PESEL, po którym zostanie zidentyfikowana przez administrację podatkową. Oznacza to odejście od kilku identyfikatorów podatkowych, z których jednym jest identyfikator NIP.
Projekt przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.
Biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej informowało PAP w lutym, że po zmianach dotyczących NIP nie będzie obowiązku podawania tego numeru na zwolnieniach lekarskich.
Ministrowie zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wprowadzającym ograniczenie możliwości zakupu leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych medykamentów na katar.
Chodzi o leki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT, Sudafed. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zaproponowana zmiana nie będzie przeszkodą dla pacjentów kupujących je w celu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej, czyli do odurzania się.
Resort zdrowia przypomina, że pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Do działań niepożądanych zaliczane są m.in. bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardia (przyśpieszenie akcji serca), podwyższone ciśnienie tętnicze. Substancja działa pobudzająco na układ nerwowy, także zmniejsza łaknienie. Może powodować uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.
W ocenie MZ trudno jest określić faktyczną skalę zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę lub jej sole w celu odurzania się. Jednym ze źródeł jest badanie zrealizowane w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, do przyjmowania leków przeciwkaszlowych - w celu odurzania się - przyznało się ok. 3 proc. respondentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy - ok. 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni - ok. 1 proc.
Ministrowie zajmą się też we wtorek projektem zmian w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.