Gdańsk od 20 do 26 sierpnia już po raz 18. zamieni się w Salzburg północy. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" to jedyne wydarzenie w Polsce, prezentujące twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta w tak różnorodny sposób.
W programie tegorocznej edycji są koncerty kameralne i wielkie formy, wykonania pod gołym niebem i jazzowe aranżacje. Bogaty program sprawia, że wydarzenie z każdym rokiem zyskuje coraz więcej wielbicieli - zarówno gdańszczan, jak i turystów.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę 20 sierpnia o godz. 19 w Dworze Artusa w Gdańsku. W pierwszym koncercie z cyklu "Mozart Kameralnie" wystąpi Riverbero Quartet. W poniedziałek usłyszymy Chopin University Accordion Trio, natomiast we wtorek - Glass Duo.
23 sierpnia (środa) o godz. 19 w Parku Oliwskim na dziedzińcu Pałacu Opatów odbędzie się koncert inauguracyjny w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Następnie usłyszymy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. 24 sierpnia o 20.00 będzie okazja do wysłuchania opery "Łaskawość Tytusa" w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika z udziałem polsko-włoskiego grona solistów. Później w jazzowych aranżacjach wystąpi Tomasz Chyła Quintet. Plenerowe koncerty potrwają do 25 sierpnia. Ostatni rozpocznie się o 19.00 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Bezpośrednio po nim tematy z muzyki Mozarta w jazzowych aranżacjach zagra Janusz Strobel z pięcioosobowym zespołem.
Równolegle, 24 i 25 sierpnia o 17.00, odbywać będzie się cykl "Mozart dla dzieci". Teatr Marionetkowy Pałacu Cesarskiego Schönbrunn w Wiedniu przedstawi "Wieczorną serenadę" w wersji polskiej.
18. edycja Mozartiany zakończy się uroczystym koncertem finałowym w archikatedrze oliwskiej. W programie "Wielka Msza c-moll" KV 427, którą wykonają soliści: Lucy Crowe, Valentina Coladonato, Aleksander Kunacha i Leszek Skrla oraz Polski Chór Kameralny i orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin, pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jana Łukaszewskiego.
Organizatorem muzycznej uczty jest świętujący w tym roku jubileusz 45-lecia Polski Chór Kameralny, a inicjatorem - dyrektor chóru J. Łukaszewski.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.