Beatyfikacja Jana Pawła II będzie ważnym lub bardzo ważnym wydarzeniem dla 83 proc. Polaków. Jednak co jedenasty Słowak, co czwarty Węgier i co ósmy Czech nie słyszał o tym wydarzeniu.
Wynika z analiz Centrum Badania Opinii Społecznej, przedstawionych 29 kwietnia podczas konferencji prasowej w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Tymczasem już dla 74 proc. Czechów będzie to wydarzenie w ogóle nie ważne lub mało ważne.
Badania zatytułowane „Czekając na beatyfikację Jana Pawła II” Centrum Badania Opinii Społecznej przygotowało wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Jedno z pytań brzmiało: Jak Pan(i) sądzi, czy zapowiadana beatyfikacja Jana Pawła II będzie ważnym, czy też raczej mało ważnym wydarzeniem dla Pana(i) osobiście? Okazuje się, że wyniesienie na ołtarze papieża Wojtyły będzie ważnym lub bardzo ważnym wydarzeniem dla 83 proc. Polaków. Zaledwie 15 proc uznaje beatyfikację za mało lub w ogóle nie ważną. Zdania na ten temat nie ma 2 proc. badanych.
Przy okazji prezentacji wyników, która odbyła się w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, przedstawiono również dane dotyczące trzech innych krajów: Słowacji, Węgier i Czech. Pochodzą one od zaprzyjaźnionych z CNOS ośrodków badawczych. Okazuje się, że co jedenasty Słowak (9 proc.), co czwarty Węgier (26 proc.) i co ósmy Czech (12 proc.) nie słyszał o beatyfikacji Jana Pawła II. Dla 49 proc. Słowaków wyniesienie na ołtarze papieża z Polski będzie ważnym lub bardzo ważnym wydarzeniem. Takiej samej odpowiedzi udzieliło 46 proc. Węgrów i zaledwie 20 proc Czechów. Beatyfikację Jana Pawła II za wydarzenie w ogóle nie ważne lub mało ważne uznało odpowiednio 43 proc. Słowaków, 51 proc. Węgrów i aż 74 proc. Czechów.
Jak przyznał Bogdan Sadowski, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II, przed Polakami stoi ogromne zadanie, by przybliżać światu postać swego najwybitniejszego Rodaka. „Możemy być spokojni o to, że Kościół w Polsce będzie podejmował to, co Ojciec Święty nam zostawił. Beatyfikacja jest także po to, by beatyfikowana osoba była dla nas przykładem. Jeżeli będziemy przynajmniej naśladowali jego szacunek dla drugiej osoby to naprawdę będzie coś niezwykłego” - stwierdził Sadowski.
CBOS przeprowadził swoje badania w dniach 12-17 marca br. na reprezentatywnej grupie 1109 dorosłych Polaków. Błąd statystyczny wynosi niespełna 3 proc.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.