Po pierwszym dniu obrad szczytu Rady Europejskiej, które zakończyły się w nocy z czwartku na piątek, w przyjętych konkluzjach unijni przywódcy "podkreślili prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym". Wezwali też ponownie Hamas do "natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników bez żadnych warunków wstępnych".
"Rada Europejska ponownie z całą stanowczością potępia Hamas za jego brutalne i masowe ataki terrorystyczne na Izrael. Wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz przez Hamas jest szczególnie godnym potępienia okrucieństwem" - czytamy w konkluzjach z pierwszego dnia szczytu, który odbywa się w Brukseli.
"Rada Europejska zdecydowanie podkreśla prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Ponawia swoje wezwanie skierowane do Hamasu natychmiastowego uwolnienie wszystkich zakładników bez żadnych warunków wstępnych. Rada Europejska ponownie podkreśla znaczenie zapewnienia przez cały czas ochrony wszystkich cywilów zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Ubolewa nad wszelkimi ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów" - zaznaczyli unijni przywódcy.
Wyrazili jednocześnie "najgłębsze zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją humanitarną w Gazie" i wezwali do zapewnienia "szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej" za pośrednictwem korytarzy humanitarnych i przerw w prowadzeniu działań wojennych.
"Unia Europejska będzie ściśle współpracować z partnerami w regionie, aby chronić ludność cywilną, zapewniać pomoc i ułatwiać dostęp do żywności, wody, opieki medycznej, paliwa i schronienia, dbając o to, aby organizacje terrorystyczne nie nadużywały tej pomocy" - zapowiedzieli szefowie państw i rządów UE zgromadzeni w Brukseli.
Przypomnieli również o o konieczności uniknięcia eskalacji konfliktu w regionie i współpracy "z partnerami, w tym z Autonomia Palestyńską" w działaniach zmierzających do osiągnięcia tego celu.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.