Synod anglikańskiego Kościoła Anglii postanowił próbnie zezwolić na błogosławieństwo par jednopłciowych, które zawarły małżeństwo cywilne zgodnie z prawem brytyjskim. Okres próbny ma trwać do 2025 roku. W tym czasie odbywać się będą konsultacje w diecezjach.
Ceremonie będą podobne do zawarcia małżeństwa, z udziałem krewnych, czytaniami biblijnymi i śpiewami wybranymi na tę okazję. Wniosek o wprowadzenie okresu próbnego, który mógłby się zacząć już za kilka tygodni złożył biskup Oksfordu Steven Croft.
Kościół Anglii jest głęboko podzielony w kwestii błogosławienia par homoseksualnych. Świadczy o tym wynik głosowania w trzech izbach Synodu. W izbie świeckich 104 głosy były za i 100 przeciw, w izbie duchownych – 100 za i 93 przeciw, zaś w izbie biskupów 23 za i 10 przeciw.
„To jest temat, który prowadzi nas do rozłamu” – stwierdził arcybiskup Yorku, Stephen Cottrell w swym przemówieniu na inauguracji obrad synodalnych. Z kolei biskupka Londynu, Sarah Mullally w przemówieniu je podsumowującym przyznała: „Wiem, że po tym głosowaniu wiele osób nie będzie już zapraszać mnie do swojego domu, mimo że mój dom będzie dla nich zawsze otwarty”. To ona prowadziła sześcioletni proces konsultacji na temat seksualności i tożsamości, w którym uczestniczyły tysiące anglikanów i który doprowadził do opracowania liturgii błogosławieństwa par jednopłciowych.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...