Zmasowany atak rosyjski na Ukrainę, w którym zginęło w piątek co najmniej 30 osób, a ponad 160 zostało rannych, wydaje się kulminacją kilkumiesięcznego testowania ukraińskiej obrony - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
ISW zwraca uwagę, że siły rosyjskie od kilku miesięcy przeprowadzały mniejsze i większe ataki przy użyciu pocisków manewrujących oraz balistycznych i dronów. W większości niedawnych ataków używano albo wyłącznie dronów Shahed-136/131, albo głównie tych dronów w połączeniu z niewielką liczbą rakiet. Tymczasem w piątkowym ataku użyto tylko 36 Shahedów i aż 120 rakiet różnej wielkości.
Instytut zauważa, że rzecznik sił powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat od dawna podkreślał, że siły rosyjskie często używają dronów Shahed do testowania ukraińskiego systemu obrony i określenia, jakie trasy lotu najskuteczniej omijają punkty koncentracji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Również Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) oceniał, że siły rosyjskie zapewne stosują w atakach więcej dronów niż rakiet, by ustalić, jakie trasy lotu wymijają ukraińską obronę i zwiększają prawdopodobieństwo trafienia w zamierzone cele.
"Rosja prawdopodobnie umyślnie zmagazynowała jesienią i wczesną zimą 2023 r. rakiety rozmaitych rozmiarów, by móc zestawiać bardziej zróżnicowane pakiety uderzeniowe i zastosować w praktyce wnioski wysnute podczas różnych niedawnych misji rozpoznawczych i próbnych - a konkretnie używać dronów Shahed, by wyminąć ukraińską obronę przeciwlotniczą, a rakiety stosować w celu jak najpoważniejszego zniszczenia zamierzonych celów" - czytamy.
ISW zwraca uwagę, że siłom ukraińskim nie udało się w piątek przechwycić żadnych wystrzelonych przez Rosjan rakiet Ch-22/Ch-32, rakiet balistycznych S-300 oraz Iskanderów, balistycznych pocisków hipersonicznych Kindżał (Ch-47), pocisków przeciwradarowych Ch-31P ani rakiet manewrujących Ch-59, co świadczy o tym, że siły rosyjskie z powodzeniem wdrożyły niektóre wnioski wysnute z różnych kombinacji pakietów szturmowych, a drony Shahed wystrzelone przed pociskami mogły odwrócić uwagę ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej lub umożliwić uderzenie w inny sposób.
Instytut przewiduje, że Rosja będzie nadal dokonywać znacznych uderzeń na Ukrainę, by osłabić ukraińskie morale i zdolność do walki z Rosją. według strony ukraińskiej w piątkowym ataku rosyjskie rakiety trafiły głównie w budynki mieszkalne, infrastrukturę transportową i obiekty przemysłowe, ale według źródeł rosyjskich zasadniczymi celami ataku były obiekty przemysłu obronnego oraz infrastruktura wojskowa.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.