KE chce zmniejszyć liczbę plastikowych toreb w UE, które długo się rozkładają i powodują szkody dla środowiska. Dlatego rozpoczęła konsultacje ws. sposobów rozwiązania tego problemu. Mieszkaniec UE zużywa rocznie ok. 500 plastikowych toreb na zakupy.
"Pięćdziesiąt lat temu prawie nikt nie słyszał o torbie plastikowej jednorazowego użytku. Teraz torby takie - po kilkuminutowym wykorzystaniu - zanieczyszczają nasze środowisko przez dziesiątki lat. Podejście społeczeństwa zmienia się jednak, dlatego rozważamy wszystkie możliwe rozwiązania, łącznie z ogólnounijnym zakazem stosowania plastikowych toreb na zakupy" - powiedział w środę komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik.
Poza zakazem korzystania z plastikowych toreb na zakupy w całej Unii, KE poddaje pod rozwagę wprowadzenie opłat za torby dla klientów (co wiele krajów już zrobiło) i podatek od wprowadzania do obrotu plastikowych toreb.
Jak wyliczyła KE, co roku mieszkaniec UE zużywa średnio ok. 500 plastikowych toreb na zakupy. Większość z nich jest używana tylko raz. "W 2008 r. łączna produkcja plastikowych toreb na zakupy w Europie wyniosła 3,4 mln ton, co odpowiada masie ponad 2 mln samochodów osobowych" - czytamy w analizie KE. Ze względy na małe rozmiary plastikowe torby "często wymykają się z cyklu przetwarzania odpadów" i trafiają np. do wód morskich, gdzie ich rozkład może trwać setki lat.
"Długość życia plastikowych toreb oznacza, że w wodach samego tylko Morza Śródziemnego unosi się obecnie około 250 mld cząstek plastiku, których łączna masa wynosi 500 ton. Cząstki te mogą powodować uduszenie się morskich zwierząt, które je przypadkiem połykają lub mylą z pokarmem" - przytacza dane Komisja.
KE wskazuje też, że chociaż niektóre państwa UE podjęły już działania, aby ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy: opłaty i zakaz użytkowania pewnych rodzajów toreb - to "żadnych konkretnych środków nie podjęto na poziomie UE".
Uruchomione w środę za pośrednictwem internetu konsultacje społeczne w sprawie sposobów ograniczenia stosowania plastikowych toreb potrwają do sierpnia. Obywatele mają się także wypowiedzieć na temat propagowania opakowań ulegających biodegradacji oraz zaostrzenia wymogów w tym zakresie.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.