Wieczne Miasto nie zapomina o dzisiejszych urodzinach Jana Pawła II, który przez ponad ćwierć wieku był jego biskupem i m.in. zwizytował ponad 300 rzymskich parafii. Przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. skończyłby dziś zatem 91 lat
Z tej okazji burmistrz Rzymu Gianni Alemanno i kardynał wikariusz diecezji rzymskiej Agostino Vallini odsłonili o godz. 16:00 na placu przed stacją Roma Termini ogromną, 4-metrową figurę nowego Błogosławionego. Dzieło włoskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego przedstawia go z wyciągniętymi ku ludziom ramionami. Największy dworzec kolejowy stolicy Włoch już od blisko pięciu lat (od 23 grudnia 2006 r.) nosi jego imię. Przypomnijmy, że Karol Wojtyła przyjeżdżał tam nieraz pociągiem, najpierw jako ksiądz, a później jako biskup i kardynał. Był tam również po wstąpieniu na Stolicę Piotrową.
Natomiast o 20:30 wieczorem w audytorium przy Via della Conciliazione koło Watykanu odbędzie się koncert: „Jan Paweł II a Rzym. Pamięć i wdzięczność”. Wystąpi wielu znanych artystów, m.in. – i to wspólnie – z Izraela i Palestyny. Świadectwami o nowym Błogosławionym podzielą się m.in. postulator sprawy kanonizacyjnej ks. Sławomir Oder, papieski fotograf Arturo Mari i główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Wstęp jest wolny aż do wyczerpania miejsc, ale publiczność złoży datki na przebudowę stołówki Caritas na stacji Roma Termini. Temu dziełu charytatywnemu również nadano imię bł. Jana Pawła II. Koncert planowano na rzymskim Kapitolu zaraz dzień po beatyfikacji, ale nie mógł się on wtedy odbyć na wolnym powietrzu, bo przeszkodziła niepogoda. Dlatego przeniesiono go na dzisiaj. Tak więc władze samorządowe Wiecznego Miasta kończą zorganizowane przez siebie obchody dla uczczenia beatyfikacji Papieża Polaka w dniu jego urodzin.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.