W kilku zakładach karnych Ekwadoru doszło w poniedziałek do zamieszek po ucieczce z więzienia jednego z najgroźniejszych przestępców, znanego pod pseudonimem Fito. By zapanować nad sytuacją, prezydent Daniel Noboa ogłosił stan wyjątkowy i godzinę policyjną w całym kraju.
Noboa ogłosił wprowadzenie na 60 dni stanu wyjątkowego i godziny policyjnej od godz. 23 do godz. 5 rano w całym kraju, aby "siły zbrojne miały całkowite wsparcie polityczne i prawne dla swoich działań" w walce z "narkoterrorystami".
"Skończył się czas, gdy skazani za handel narkotykami, zabójstwa i przestępczość zorganizowaną dyktowali rządom, co mają robić () Dałem dowódcom wojska i policji jasne i dokładne wytyczne, by interweniowali w sprawie kontroli nad więzieniami" - oświadczył Noboa w nagraniu opublikowanym w serwisie X.
Policja i prokuratura potwierdziły w nocy z niedzieli na poniedziałek, że Fito, lider gangu Los Choneros, zbiegł z więzienia Regional w Guayaquil, gdzie odsiadywał karę 34 lat pozbawienia wolności za udział w przestępczości zorganizowanej, zabójstwa i handel narkotykami.
Gangster, którego prawdziwe nazwisko brzmi Adolfo Macias Villamar, przebywał na oddziale o zaostrzonym rygorze. Po jego zniknięciu do więzienia wysłano co najmniej 4 tys. policjantów. W poniedziałek prokuratura poinformowała o aktach oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom penitencjarnym w związku z jego ucieczką.
Stacja BBC przypomina, że 44-letni Fito jest podejrzewany między innymi o udział w ubiegłorocznym zabójstwie kandydata na prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio, któremu groził śmiercią.
Więzienie Regional było dla Fito rodzajem "prywatnego bunkra", z którego kontrolował działania swojego gangu - handel narkotykami, wymuszenia i zabójstwa a jednocześnie był chroniony przed wrogami. Zniknął z celi kilka godzin przed planowanym przeniesieniem do innego zakładu - podał ekwadorski portal Primicias.
Podejrzewa się, że Los Choneros stali za niektórymi spośród tragicznych w skutkach zamieszek, jakie wstrząsały ekwadorskimi więzieniami w ostatnich miesiącach. W poniedziałek, po jego zniknięciu, doszło do rozruchów w pięciu innych zakładach karnych kraju - podał dziennik "El Telegrafo", powołując się na źródła policyjne.
Los Choneros i inne ekwadorskie gangi powiązane z meksykańskimi i kolumbijskimi kartelami narkotykowymi toczą w walki o kontrolę nad trasami przerzutowymi również na terenie więzień. Od 2021 roku w zakładach karnych kraju zginęło co najmniej 460 więźniów - podał Primicias.
Noboa, syn potentata handlu bananami, został prezydentem w listopadzie 2023 roku, zapowiadając, że głównym zadaniem jego rządu będzie walka z brutalną przestępczością - przypomina agencja AP.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.