Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders rozpoczął piątkową wizytę w Polsce od rozmów z szefami sejmowej i senackiej komisji ds. UE: posłem Michałem Koboską (Polska 2050-TD) oraz senatorem Bogdanem Klichem (KO). W planie wizyty komisarza są także spotkania szefami MSZ, MS oraz ministrem ds. UE.
Reynders, który w piątek przebywa w Warszawie, odbył już pierwsze spotkania w polskim parlamencie.
Jak przekazał na platformie X senator Klich, jego rozmowa z Reyndersem dotyczyła "przywracania niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce przez rząd premiera Donalda Tuska oraz o wsparcia Komisji Europejskiej w tym niełatwym procesie UE".
Natomiast Kobosko poinformował, że podczas swojego spotkania z unijnym komisarzem "przekazał, że większość parlamentarna będzie wspierać rząd w wysiłkach na rzecz szybkiego przywrócenia rządów prawa, odblokowania KPO i funduszy spójności".
Reynders ma także w planach spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Jak informuje KE, szef MSZ oraz unijny komisarz będą rozmawiali o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie oraz kwestiach dotyczących przestrzegania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Z komisarzem spotka się także minister sprawiedliwości Adam Bodnar; obaj mają omówić m.in. stan sądownictwa w Polsce oraz dalsze działania w związku z ogłoszeniem przez Polskę zamiaru przystąpienia do Prokuratury Europejskiej. Na godz. 12.45 zaplanowano konferencję prasową Reyndersa i Bodnara.
KE poinformowała, ze komisarz Reynders i minister Bodnar przedstawią mediom informacje na temat przeprowadzonych rozmów podczas wspólnej konferencji prasowej.
Po południu komisarz Reynders spotka się z ministrem ds. UE Adamem Szłapką, aby omówić - jak podała KE - kwestie dotyczące niezależności sądów w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz toczącą się procedurę art. 7 unijnego traktatu.
Reynders zakończy swoją wizytę spotkaniem z przedstawicielami polskich stowarzyszeń sędziowskich "Themis" i "Iustitia", stowarzyszenia prokuratorskiego "Lex Super Omnia", Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Batorego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.