W. Brytania/ Resort obrony: Ukraina pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym

Ukraina skutecznie pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym, zmuszając Flotę Czarnomorską do przyjęcia postawy defensywnej i wycofania się do wschodniej części tego akwenu; umożliwiło to Ukrainie zwiększenie eksportu drogą morską do poziomów sprzed wojny - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że na początku wojny na Ukrainie rosyjska Flota Czarnomorska zachowywała zdolność poruszania się po całym Morzu Czarnym, w tym - co szczególnie istotne - w jego północno-zachodniej części. Jednak w efekcie ukraińskich sukcesów w użyciu asymetrycznych środków walki, takich jak różnego rodzaju pociski kierowane i łodzie bezzałogowe, Flota Czarnomorska została kilkakrotnie zmuszona do ponownej oceny gotowości do ryzyka (http://tinyurl.com/mtjczzdf).

Ukraina sięgnęła po te metody w obliczu braku tradycyjnej marynarki wojennej - podkreślono w raporcie.

Dodano, że skoordynowane ukraińskie ataki na lądzie i morzu spowodowały w Rosji wzrost świadomości zagrożeń, co zmusiło jednostki Floty Czarnomorskiej do przeniesienia swoich głównych obszarów aktywności do wschodniej części Morza Czarnego. Kolejne udane ukraińskie ataki skłoniły Rosjan do przyjęcia pozycji defensywnej, a niedawne wydarzenia, takie jak zatopienie okrętów Iwanowiec i Cezar Kunikow, doprowadziły do zdymisjonowania już drugiego dowódcy Floty Czarnomorskiej od czasu rozpoczęcia wojny.

"Pomimo że Rosja utrzymuje zdolność do uderzania na Ukrainę przy pomocy okrętów, które znajdują się w relatywnie bezpiecznej wschodniej części Morza Czarnego, jest coraz bardziej oczywiste, że defensywna postawa (agresora), przyjęta w celu złagodzenia efektów niekonwencjonalnego podejścia Ukrainy do wojny na morzu, nie działa jak planowano" - oceniono.

Podkreślono, że na poziomie strategicznym to podejście pozbawiło Rosję zdolności do zakłócania morskich szlaków handlowych Ukrainy, a od czasu upadku Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej strona ukraińska zdominowała zachodnią część Morza Czarnego. To zaowocowało zwiększeniem eksportu jednostronnym korytarzem humanitarnym, w efekcie czego jest on dziś wyższy, niż w czasie obowiązywania Inicjatywy Zbożowej i wrócił do poziomów sprzed wojny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »