Tysiące rolników protestują w Warszawie

Zgromadzeni na pl. Defilad protestujący rolnicy ruszyli ulicami stolicy w kierunku Sejmu. Przed wymarszem protestujący odśpiewali hymn. Wcześniej odpalali petardy, używali syren, rozpalili też kilka niewielkich ognisk z ubrań ochronnych.

W Warszawie rozpoczął się protest rolników przeciw unijnemu Zielonemu Ładowi oraz importowi produktów rolnych spoza UE, głównie z Ukrainy. Do stolicy przyjechało kilkadziesiąt tysięcy protestujących. Demonstracja przebiega spokojnie, w przeciwieństwie do protestó w innych europejskich stolicach. Rolnicy maszerują, do miasta nie wjechały ciągniki rolnicze - w Warszawie obowiązuje zakaz poruszania się takich pojazdów. 

Po kilku tygodniach protestów w rejonie przejśc granicznych z Ukrainą główne protesty zostały przeniesione do stolicy na skutek decyzji premiera Tuska uznającego rejon przejśc granicznych za infrastrukturę krytyczną, co wąże się z zakazem prowadzenia w tym miejscu demonstracji i protestów.

Oficjalnie protest rozpozął się od wystąpienia szefa OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego. Do protestujących przemówił też Szczepan Wójcik, jeden z liderów trwających od kilku tygodni protestów:

"To że tu jesteśmy, to nie jest sukces, tylko porażka rządzących" mówił przed wymarszem - mówił Wójcik.

 Jak powiedział Wójcik, protestujący domagają się "odstąpienia od błędnych i destrukcyjnych przepisów Zielonego Ładu oraz o uszczelnienie granic przed napływem różnego rodzaju produktów rolno-spożywczych spoza UE, a także obrony hodowli zwierzęcej w Polsce". "To są postulaty, pod którymi podpisują się wszyscy, którzy przyjechali do Warszawy" - dodał Wójcik.

Protestujący skandują "chłopi razem", niosą transparenty, m.in. "My rolnicy - wolni Polacy zielonemu szaleństwu mówimy stop", "Ja nie przetrwam Zielonego Ładu", "Rolnik żywi, rolnik broni i głupotą tą przegoni".

Demonstranci wyruszyli o godzinie 11 spod Pałacu Kultury i Nauki i ruszyli w stronę Kancelari Premiera na al. Ujazdowskich. Już teraz widać, że w okolicach przemarszu warszawskie ulice się korkują, jednak rolnicy starają się demonstrowac pokojowo, spokojnie i jak najmniej uciążliwie dla mieszkańców miasta. Na przedzie marszu wieziony jest czołg z siana. Podstawowym postulatem demonstrantów jest odrzucenie rzez Polskę Zielonego Ładu, który w istotny sposób uderza w działalnośc rolniczą. Z protestującymi mają spotkać się marszałek Sejmu Szymon Hołownia i przedstawiciel Kancelarii Premiera Jan Grabiec, jednak liderzy demonstracji zapowiadają, że jeśli nie uda się otrzymać konkretnych decyzji, wtedy strajk zaostrzy formę, a demonstracje w stolicy będą cykliczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »