Ogromny wkład bł. Jana Pawła II w dialog katolicko-żydowski podkreślono na wiosennym spotkaniu przedstawicieli amerykańskiej Rady Synagog oraz Komisji do spraw Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Episkopatu USA
Jego uczestnicy, zbierający się dwa razy w roku, stwierdzili, że beatyfikacja Karola Wojtyły jest powodem do radości zarówno dla katolików, jak i żydów. Jak przypomina ogłoszony 24 maja Papież ten „dokonał nadzwyczajnych gestów przyjaźni. Ich kulminacja nastąpiła podczas historycznej wizyty przy Murze Zachodnim w Jerozolimie, gdzie prosił Boga o przebaczenie grzechów popełnionych w przeszłości przez katolików względem żydów”.
Główny temat spotkania, które odbyło się 17 maja w Nowym Jorku, to źródła autorytetu religijnego w Kościele i w judaizmie. Jak zauważono, żydzi nie mają dziś czegoś takiego, jak Urząd Nauczycielski Kościoła. Jedynym do pewnego stopnia odpowiednikiem kościelnego Magisterium był w ich dziejach Sanhedryn, istniejący od ok. 200 r. przed Chrystusem do zburzenia Jerozolimy przez Rzymian w 70 r. po Chrystusie. „Czy to przypadek, że wspólnota chrześcijańska wyłoniła się z judaizmu właśnie w czasie, kiedy w tej «macierzystej» dla niej religii istniało takie kolegium autorytatywnych nauczycieli?” – zauważył jeden z uczestników, rabin Avram Reisner, który jest profesorem etyki na Uniwerstycie Marylandu w Baltimore. Na spotkaniu zajęto się też ostatnimi rewoltami na Bliskim Wschodzie. Wyrażono troskę o mniejszości chrześcijańskie w Egipcie i Syrii, gdzie sytuacja jest szczególnie niestabilna. Jak stwierdzono, zmiany w tamtejszych krajach stawiają szczególne wyzwania dla bezpieczeństwa Izraela i wysiłków podejmowanych na rzecz pokoju z Palestyńczykami.
Nowojorskiemu spotkaniu dialogu współprzewodniczył ze strony katolickiej abp Wilton Gregory z Atlanty, szef Komisji do spraw Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Episkopatu USA. Ze strony żydowskiej taką samą funkcję pełnił rabin Alvin Berkun z Pittsburga, który stoi na czele amerykańskiej Rady Synagog.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.