Haiti: Policja przechodzi do ofensywy przeciwko gangom kontrolującym znaczną część kraju

Po rezygnacji ze stanowiska premiera Haiti Ariela Henry'ego, który okazał się bezsilny wobec gangów, kontrolujących znaczną część kraju, haitańscy politycy przystąpili do formowania Rady Prezydenckiej, która podejmie próbę znormalizowania sytuacji w państwie.

Jednocześnie haitańska policja przystąpiła pod koniec tygodnia w liczącej milion mieszkańców stolicy kraju, Port-au-Prince, do zakrojonej na większą skalę operacji w celu odzyskania kontroli nad dzielnicą Bas Delmas, całkowicie opanowaną przez gangi. Była to pierwsza tak duża operacja policyjna zakończona sukcesem.

Drugą operacją policyjną w stolicy, również uwieńczoną powodzeniem, była próba odbicia z rąk gangsterów głównego terminalu stołecznego lotniska. 7 marca tego roku towarzystwo Caribean Port Sevices S.A zmuszone było ogłosić, że "wskutek problemów z zakresów porządku publicznego oraz sabotażu i wandalizmu nie jest w stanie od początku miesiąca świadczyć usług".

Kontrolę nad portem przejęły zbrojne bandy, które przystąpiły do systematycznego opróżniania magazynów.

Według ostatnich depesz agencyjnych z Haiti, mimo rezygnacji dotychczasowego premiera ze stanowiska i uaktywnienia się stołecznej policji w Port-au-Prince nadal panuje chaos, a prawie trzy tysiące więźniów, uwolnionych z zakładów karnych przez uzbrojonych kryminalistów, zasiliło ich szeregi.

Wzmocnione w ten sposób gangi kontynuują ataki na komisariaty policyjne, a w ostatnich dniach także na budynki rządowe w stolicy. Próbowano m.in. podpalić gmach ministerstwa spraw wewnętrznych, a policja utraciła kontrolę nad międzynarodowym portem lotniczym w Port-au-Prince.

Według ostatnich doniesień agencyjnych, skoordynowanie skutecznych działań przeciwko zbrojnym gangom nadal kontrolującym częściowo stolicę Haiti i znaczne obszary kraju, zostanie powierzone powstającej obecnie Radzie, która ma się zająć nieodzownymi reformami w kraju.

Jej zadaniem ma być również mianowanie nowego premiera i rozpisanie wyborów prezydenckich.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
21°C Czwartek
dzień
21°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
wiecej »