Trzy części

W mediach opisano wyłącznie fragmenty kontrowersyjne: krytykę Episkopatu Polski. Tymczasem wywiad dotyczył… Soboru Watykańskiego II i percepcji jego nauczania.

Wywiad z bp. Pieronkiem dla Tygodnika Powszechnego za sprawą samego pisma stał się sensacją. W mediach opisano wyłącznie elementy kontrowersyjne: krytykę Episkopatu Polski. Tymczasem wywiad dotyczył… Soboru Watykańskiego II i percepcji jego nauczania oraz prac synodów, szczególnie zorganizowanego jeszcze w latach 70. przez kard. Wojtyłę Synodu Archidiecezji Krakowskiej.

Bp Pieronek w wywiadzie bardzo mocno nawołuje do wysłuchania głosu świeckich. Nawet wtedy, gdy nie mają racji. Ludzi trzeba wysłuchać i nie tylko dla pozoru, z założeniem: i tak wiemy, co zrobimy. Bardzo ważny jest jednak fragment dotyczący przygotowywania dokumentów synodalnych w czasie synodu krakowskiego ponad 30 lat temu:

Każdy dokument był podzielony na trzy części. Pierwsza – to głos Boga i głos Soboru do człowieka. Druga – obraz sytuacji jaka jest w tej dziedzinie w życiu ludzi. Trzecia – wyciągnięcie wniosków, wskazanie co robić, aby pogodzić wołanie Boga i życie codzienne. Wojtyła bardzo pilnował tego podziału. Nie chciał, aby wysunąć na pierwszy plan oceny sytuacji, bo to mogłoby doprowadzić do wypaczenia interpretacji części teologicznej, która jest mową Boga. Rzeczywistość socjologiczna jest zaś tak krzykliwa, że powoduje bunt i chęć zmian tego, co nam nie pasuje. Kardynał chciał, żeby najpierw wsłuchać się w słowo Boże, a dopiero potem harmonizować życie – spójne życie chrześcijańskie jest najważniejszym świadectwem Kościoła.

Cytuję obszernie, bo to jedna z ważniejszych myśli. Najważniejszy nie jest stan obecny, ocena sytuacji. To rzecz ważna, ale dużo bardziej istotne dla Kościoła jest proste pytanie: czego od nas oczekuje Bóg? Dopiero gdy to wiemy, możemy zapytać: a jak to realizujemy? I po trzecie, jeśli widzimy braki: co trzeba zrobić, by nasze życie było takie, jak Bóg tego oczekuje?

Ludzi trzeba wysłuchać. Przede wszystkim po to, by pomóc w zharmonizowaniu wiary i życia w bardzo konkretnej rzeczywistości: rodziny, pracy, społeczeństwa. Wszędzie tam jestem chrześcijaninem. Wszędzie mam nim być. Jak?

Warto słuchać cudzych myśli i doświadczeń. Warto uczyć się na cudzych błędach i kopiować dobre wzorce. Trzy etapy myślenia o rzeczywistości Kościoła i świata to cenna wskazówka dla nas. Na dzisiaj i na przyszłość.

I tylko żal, że ważne słowa przykryła sensacja.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Jerzyk
  03.06.2011 10:59
  Jezus mówił prawdę i wielu miało mu to za złe.
  - Jak widać, dziś nic się nie zmieniło.
  Treść komentarzy prasowych wyraźnie wskazuje, że bp.Pieronek trafił w sedno.
  - Dziękujmy Bogu za ludzi, którzy mówią nam prawdę, choć czasami bardzo się nam to nie podoba.
  Prawda, choć czasami bardzo trudna, pozwala, czy wręcz zmusza nas zmienić się.
 • Jerzyk
  03.06.2011 19:14
  Jeszcze nigdy nie cieszyłem się z tylu minusów.
  Potwierdza to tylko, że trafiłem i że działa.
  - No cóż, niektórzy wolą żyć w zakłamaniu, mówiąc że "wierzą Bogu".
  - Jezu, Ty jesteś prawdą, Twoja światłość pokazuje nasze zakłamanie, ale i oczyszcza nas.
 • Tephilin
  05.06.2011 12:56
  Pozwolę sobie powtórzyć to, co powiedziałem już wcześniej: Nie tylko księża i biskupi nie potrafią przyjmować krytyki Kościoła. Świeccy również nie odrobili swojej lekcji z Soboru Watykańskiego II. Przeciętny katolik w Polsce chyba nawet nie wie czym był Sobór...
 • Blair
  12.06.2011 00:23
  Nareszcie jakis inny klimat. Do tej pory zawsze winni wszelkiego zła w Kościele byli biskupi i księża. A co ze świeckimi? Jaki prezentują poziom duchowy i moralny? Na ile chcą brać odpowiedzialność za Kościół? Co z tym "śpiącym olbrzymem"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »