Związki zawodowe działające w spółce Przewozy Regionalne zapowiadają na 5 lipca strajk ostrzegawczy. Związkowcy domagają się podwyżki płac i grożą wstrzymaniem pociągów przewoźnika na dwie godziny.
Jak powiedział PAP przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek, strajk miałby się odbyć między godz. 7 a 9 rano i polegałby na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Zapewnił, że związkowcom zależy, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. "Pociągi nie będą zatrzymywane na stacjach węzłowych, gdzie będą się odbywały akcje protestacyjne" - powiedział Miętek.
Dodał, że strajk jeszcze nie jest przesądzony. "Strajk nie jest naszym celem, a jedynie narzędziem, by przekonać zarząd spółki do spełnienia żądań będących przedmiotem sporu zbiorowego" - powiedział. Związkowcom chodzi głównie o wzrost płac. Jak wyjaśnił Miętek, zasadnicza pensja maszynistów, którzy należą do najlepiej opłacanych pracowników, wynosi średnio 1,5-1,6 tys. zł brutto. "Czy to są pieniądze, za które ludzie przyjdą pracować na kolej?" - pytał.
Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski powiedział PAP, że na najbliższe dni planowane jest spotkanie przedstawicieli właścicieli spółki (przewoźnik należy do marszałków 16 województw) i związków zawodowych w tej sprawie. Dokładny termin spotkania nie jest jeszcze ustalony.
Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ponad 2,5 tys. pociągów, głównie na trasach lokalnych i regionalnych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym kwartale 2011 r. spółka miała ponad 43-proc. udział w polskim rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.