Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen z zadowoleniem przyjął zapowiedź terminu wycofania wojsk USA z Afganistanu, talibowie uznali ją za wyłącznie symboliczną, a Francja ogłosiła, że jej terminarz będzie podobny.
Prezydent USA Barack Obama ogłosił w przemówieniu telewizyjnym w środę wieczorem czasu miejscowego, że do końca tego roku z Afganistanu wycofanych zostanie 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a do końca przyszłego kolejne 23 tysiące.
Rasmussen zareagował pozytywnie na te słowa. "Rozmawiałem z prezydentem Obamą. Z zadowoleniem przyjmuję jego zapowiedź rozpoczęcia wycofywania sił USA z Afganistanu w lipcu" - powiedział. "Decyzja prezydenta jest naturalnym wynikiem osiągniętych przeze nas postępów" - podkreślił.
Talibowie uznali w wydanym w czwartek komunikacie, że rozpoczęcie wycofywania wojsk amerykańskich jest "krokiem czysto symbolicznym", a twierdzenie o postępach są "bezpodstawne". USA "kilkakrotnie dawały już swemu narodowi fałszywą nadzieję zakończenia wojny ogłaszając zwycięstwo bez żadnej podstawy" - twierdzą talibowie.
Według nich, Amerykanie muszą podjąć poważne kroki, by uniknąć "bezcelowego przelewu krwi". Jak podkreślili, "rozwiązanie kryzysu afgańskiego nastąpi dopiero po całkowitym wycofaniu sił zagranicznych", a do tego momentu walka talibów będzie "z dnia na dzień coraz ostrzejsza".
Francja przeprowadzi "stopniowe wycofanie swoich sił wysłanych do Afganistanu, proporcjonalnie i w porównywalnym terminie do wycofywania sił amerykańskich" - poinformował w czwartek rano Pałac Elizejski w komunikacie.
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy podkreślił, że "Francja podziela amerykańską analizę i cele oraz cieszy się z decyzji prezydenta Obamy" - dodano w komunikacie. Sarkozy ponadto "potwierdził, że Francja pozostanie w pełni zaangażowana wraz ze swymi sojusznikami u boku narodu afgańskiego w doprowadzenie do końca procesu przekazywania odpowiedzialności".
Niemcy potwierdziły, że rozpoczną wycofywanie swojego wojska pod koniec bieżącego roku. "Podobnie jak USA także Niemcy wniosą swój wkład w odpowiedzialne realizowanie strategii międzynarodowej. Również naszym celem jest rozpoczęcie redukcji naszych sił pod koniec tego roku" - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w komunikacie.
Premier Australii pani Julia Gillard oznajmiła natomiast, że siły australijskie pozostaną w Afganistanie zgodnie z pierwotnymi planami, czyli do 2014 r.(PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.