Karolina Północna jest kolejnym stanem USA, który wprowadza do swego ustawodawstwa przepisy ograniczające finansowanie aborcji z pieniędzy podatników - poinformowała Charmaine Yoest, szefowa organizacji Amerykanie Zjednoczeni dla Życia (AUL). Zdaniem obrońców życia, coraz więcej stanów Ameryki przyłącza się do obywatelskiego ruchu, sprzeciwiającego się finansowaniu aborcji ze środków publicznych.
Yoest przypomina, że pierwszym był stan New Jersey, którego parlamentarzyści uchwalili budżet pozbawiające w znacznym stopniu stanowych dotacji proaborcyjną organizacje Planned Parenthood. Wkrótce na podobny krok zdecydował się stan Indiana. Następnie Kansas, gdzie odrzucono program „Title X”, który umożliwia finansowanie zabijania nienarodzonych dzieci ze środków federalnych. W stanie Tennessee natomiast uniemożliwiono PP korzystanie ze środków federalnego funduszu planowania rodziny.
Choć antyaborcyjnemu prawu w Karolinie Północnej sprzeciwił się gubernator, stanowym parlamentarzystom udało się odrzucić jego weto.
Instytucja kontrolna Kongresu Stanów Zjednoczonych (Government Accountability Office) informowała w ubiegłym roku, że ponad miliard dolarów z pieniędzy podatników amerykańskich poszło w latach 2002-2009 na 6 organizacji związanych z przemysłem aborcyjnym. Tylko PP w tym czasie otrzymała 657.1 mln dolarów z funduszy federalnych. Co roku w klinikach aborcyjnych tej organizacji ginie ponad 300 tys. nienarodzonych dzieci.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.