Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zwiedził w piątek po południu warszawskie Centrum Nauki Kopernik. "To jest ten rodzaj ducha, który chciałbym widzieć w całej Europie" - powiedział szef KE po obejrzeniu ekspozycji.
Przewodniczący KE podkreślił, że jest pod wielkim wrażeniem Centrum Nauki Kopernik. "To jest ten rodzaj ducha, który chciałbym widzieć w całej Europie. Ducha zaangażowania w naukę, w innowacje i w badania. Ducha utrzymywania Europy na czele w tym obszarze, w którym w rzeczywistości możemy zdobyć większą przewagę w naszych staraniach o podniesienie konkurencyjności" - powiedział przewodniczący KE.
Barroso, przebywający w stolicy z okazji objęcia przez Polskę prezydencji, zwiedził dwie z sześciu wystaw CNK: "Korzenie cywilizacji" i "Re:generacja". Obejrzał również krótki pokaz w otwartym niedawno planetarium "Niebo Kopernika".
W galerii "Re:geracja" polityk obejrzał kilka eksponatów m.in. interaktywną mapę, na której najeżdżając wózkiem na kraj można usłyszeć ludzi mówiących w jego języku. Zobaczył też nietypowy stół didżeja, na którym tworzy się muzykę, budując ją z klocków oznaczających dźwięki i efekty akustyczne.
W galerii "Korzenie cywilizacji" na eksponacie przypominającym orkiestrę przewodniczący KE wraz z dyrektorem CNK Robertem Firmhoferem odegrał "Odę do radości".
Po zwiedzeniu Centrum Nauki Kopernik przewodniczący Komisji Europejskiej rozpoczął spotkanie z polskimi przedsiębiorcami zrzeszonymi w PKPP Lewiatan.
Otwarte w listopadzie 2010 roku Centrum Nauki Kopernik odwiedziło dotychczas ponad 400 tysięcy osób. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koszt jego budowy wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.