Pierwszy zjazd szpitali noszących imię Jana Pawła II odbył się w piątek w Krakowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele dziewięciu placówek z całej Polski.
"Chcielibyśmy stworzyć platformę współpracy, zwłaszcza w obliczu tego, że ekonomia coraz bardziej bierze górę nad etyką. Nie da się pogodzić tego, by być bardzo ekonomicznym i bardzo etycznym. Chory nie może być paragrafem, nie może być usługą ani kosztem. Musimy patrzeć na człowieka tak jak patrzył Jan Paweł II. Skoro wzięliśmy go sobie za patrona jest to zobowiązanie" - mówiła PAP dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr Anna Prokop-Staszecka.
Dodała, że liczy na to, że dzięki współpracy przedstawiciele szpitali odważniej będą mówić o różnych problemach i będą lepiej słyszani. "Razem chcemy mówić o etyce, o trudnościach i o tym na co, nie możemy się godzić. Mamy służyć chorym i nie wolno nam o tym zapominać " - powiedziała Prokop-Staszecka.
Prof. Antoni Dziatkowiak, wybitny kardiochirurg, emerytowany wieloletni ordynator Kliniki Kardiochirurgii apelował, by współpraca szpitali, których patronem jest papież, opierała się na pozytywnej rywalizacji o coraz wyższy poziom usług. "Jednocześnie musimy zadbać o to, by wysokospecjalistyczna opieka była dostępna dla wszystkich potrzebujących" - mówił prof. Dziatkowiak.
W Polsce jest 17 szpitali noszących imię Jana Pawła II. Do Krakowa przyjechali przedstawiciele placówek m.in. z Bełchatowa, Grodziska Mazowieckiego, Katowic, Sosnowca, Trzcianki i Zamościa.
Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Miłosierdzia Bożego przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Spotkaniu towarzyszyła sesja naukowa, podczas której wykłady wygłosili m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski i ks. prof. Michał Heller.
Zjazdy mają się odbywać co roku, być może kolejny będzie w Zamościu.(PAP)
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.