ONZ szacuje, że w wojnie, która rozpoczęła się 15 kwietnia 2023 r., zginęło ponad 14 tys. osób, a 33 tys. zostało rannych.
ONZ zaapelowała do 193 państw członkowskich o wywarcie nacisku na strony walczące w Sudanie, aby zgodziły się na przekazanie pomocy humanitarnej, gdyż jest to "sprawa życia i śmierci" - podał w czwartek Reuters. W ostatnich dniach nasiliły się walki w zachodniej części Sudanu - w regionie Darfuru.
P.o. szefa Biura Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Humanitarnej (OCHA) Joyce Msuya oświadczyła, że skrajne przypadki głodu zostały odnotowane wśród osób przebywających w obozie Zamzam, który znajduje się ok. 15 km od ogarniętej walkami stolicy Darfuru Północnego - Al-Faszir. Podkreśliła, że zakrojona na szeroką skalę operacja humanitarna, to "sprawa życia i śmierci". W obozie przebywa ok. 500 tys. ludzi.
W lutym organizacja Lekarze bez Granic poinformowała, że co dwie godziny w obozie Zamzam umierało jedno dziecko. Przedstawicielka ONZ potwierdziła tę tragiczną sytuację, informując, że według danych zebranych na początku września sytuacja się pogarsza i "ok. 34 proc. dzieci jest niedożywionych, w tym 10 proc. jest poważnie niedożywionych".
Msuya wezwała 193 państwa członkowskie ONZ do wywarcia nacisku na obie strony konfliktu, "aby zgodziły się na zaniechanie walk w celu ratowania życia, zapewnienia ludności cywilnej wytchnienia i umożliwienia dostarczenia pomocy".
Według ONZ blisko 1,7 mln mieszkańców Darfuru Północnego stoi w obliczu "poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego", a mieszkańcom 13 innych miejscowości w pozostałych częściach Sudanu grozi głód.
W odpowiedzi na wezwanie prezydenta USA Joe Bidena do ponownego podjęcia rozmów sudańska armia (SAF) i paramilitarne Siły Szybkiego Reagowania (RSF) oświadczyły, że są otwarte na pokojowe rozwiązania wojny domowej, która trwa od ponad 17 miesięcy.
Szef armii generał Abdel Fattah Burhan powiedział w środę, że rząd Sudanu pozostaje otwarty na wszelkie konstruktywne wysiłki, mające na celu zakończenie wojny. Podobne stwierdzenie w czwartek ogłosił przywódca RSF Mohammed Hamdan Dagalo.
ONZ szacuje, że w wojnie, która rozpoczęła się 15 kwietnia 2023 r., zginęło ponad 14 tys. osób, a 33 tys. zostało rannych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.