„Pielgrzymka Benedykta XVI do Beninu to zaszczyt dla całego kontynentu” – stwierdził minister spraw zagranicznych tego Beninu.
Nassirou Bako-Arifari o przygotowaniach do papieskiej podróży rozmawiał w Watykanie z sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp. Dominique’iem Mambertim. Spotkanie było jednocześnie okazją do uczczenia 40. rocznicy nawiązania wzajemnych relacji dyplomatycznych.
„Jestem przekonany, że niewiele państw na świecie może się cieszyć aż trzema papieskimi wizytami” – stwierdził minister Bako-Arifari, przypominając tym samym dwie podróże Jana Pawła II do tego kraju i listopadową pielgrzymkę Benedykta XVI. Wskazując na dobre relacje państwo-Kościół w Beninie wyraził nadzieję, że papieska wizyta przyczyni się do ich konsolidacji. Zauważył zarazem, że władzom zależy na dobrych relacjach z przedstawicielami wszystkich obecnych w tym kraju religii. Poinformował, że w tym celu prezydent Beninu powołał w maju do życia ministerstwo ds. wyznań. „Nie jest ono wymierzone przeciwko religiom, a wprost przeciwnie, czuwając nad laickością państwa ma się przyczynić do lepszej wzajemnej współpracy” – stwierdził minister spraw zagranicznych Beninu.
Nassirou Bako-Arifari w czasie swej wizyty w Rzymie przekazał też na ręce szefa watykańskiej dyplomacji podziękowania od prezydenta Beninu za to, że Benedykt XVI właśnie ten kraj wybrał na ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej podsumowującej Synod Biskupów dla Afryki. Papieską wizytę w tym zachodnioafrykańskim kraju zaplanowano na 18-20listopada.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.