Konkurs na toalety dla Trzeciego Świata

Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

Projekt "Reinvent the Toilet" (wymyśl toaletę na nowo), o którym fundacja poinformowała w ostatnim tygodniu, ma w założeniu rozwiązać problem toalet w biednych krajach. Przede wszystkim jednak, jak fundacja Gatesów informuje na swojej stronie internetowej, ma podwyższyć stan higieny tam, gdzie nie ma co liczyć na system ścieków i ich oczyszczania. Problem, związany m.in. z chorobami wywoływanymi niewystarczającą higieną, dotyczy aż 40 proc. ludności świata.

W założeniu toalety mają działać tak, by nie potrzebowały wody i elektryczności, zaś ścieki mają być przetwarzane na czystą wodę, nawóz, dwutlenek węgla i energię. Do tego koszt działania takiej zaawansowanej technologicznie toalety nie może przekraczać pięciu centów na osobę, a ścieki muszą być przetwarzane w ciągu 24 godzin.

Jak podał portal internetowy kanadyjskiego nadawcy publicznego CBC, grupa inżynierów z Uniwersytetu w Toronto (UofT) ma już projekt, w którym ścieki są suszone bez użycia środków chemicznych a do dezynfekcji służą promienie ultrafioletowe.

Fundacja Gatesów zwraca uwagę, że lepszy poziom higieny ma wymierne skutki finansowe. Z obliczeń Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że każdy dolar wydany na poprawę higieny oznacza dziewięć dolarów zysków w postaci wyższej wydajności, mniejszej liczby chorób i niższych wydatków na opiekę zdrowotną. Do tego dochodzą niewymierne finansowo kwestie, jak zwiększone poczucie godności, prywatności i bezpieczeństwa. Problemem biednych krajów jest bowiem to, że brak toalet oznacza korzystanie z lasu, rowu, a więc miejsc niczym nieosłoniętych, czy wręcz ulic.

UofT i siedem innym ośrodków zostało wybranych z 21 uniwersytetów zaproszonych do przedstawienia swoich propozycji. Obecnie nad innymi projektami toalet pracują konstruktorzy m.in. w tak prestiżowych ośrodkach naukowych jak amerykański Kalifornijski Instytut Technologii (CalTech), Uniwersytet Stanforda czy holenderski Technische Universiteit Delft. Osiem końcowych projektów będzie można zobaczyć za rok w siedzibie fundacji Gatesów w Seattle.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »