Al-Kaida chwali syryjskie demonstracje

Nowy szef Al-Kaidy Ajman Al-Zawahiri pochwalił trwające w Syrii protesty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada przedstawiając je jako walkę muzułmanów przeciwko interesom USA i Izraela.

Nagranie wideo z wystąpieniem Zawahiriego, pierwsze odkąd w czerwcu oficjalnie stanął on na czele tej organizacji terrorystycznej po zabiciu przez amerykańskich komandosów Osamy bin Ladena, zamieszczono w środę wieczorem na stronie internetowej islamistów.

Egipcjanin zwrócił się bezpośrednio do Syryjczyków, których demonstracje są krwawo tłumione przez siły Asada, zapewniając, że Al-Kaida stoi po ich stronie.

"Jesteście przykładem, dającym narodowi arabskiemu i muzułmańskiemu lekcję poświęcenia, wytrwałości i walki z opresją - powiedział Zawahiri o protestujących. - Jesteście synami Lewantu, frontem dżihadu i męczeństwa".

W nagraniu wideo Zawahiri ubrany w biały płaszcz, duże okulary, turban oraz z karabinem leżącym u jego boku, ostrzegł też protestujących Syryjczyków, by nie wierzyli, że prezydent Barack Obama i Stany Zjednoczone stoją po ich stronie.

"Powiedzcie Ameryce i Obamie: (...) prowadzimy walkę o wolność i wyzwolenie, wolność od skorumpowanych tyranów i wyzwolenie religii muzułmanów" - powiedział szef Al-Kaidy.

Według niego Waszyngton chce zastąpić Asada "nowym władcą, który podąża za Ameryką, chroni interesy Izraela i zapewnia muzułmanom niewiele wolności".

Zawahiri zaatakował również Asada, nazywając go "przywódcą przestępczego gangu, potomkiem zdrajców, największym wśród tych, którzy rozprzestrzeniają korupcję, szefem katów, partnerem Ameryki w wojnie z islamem i strażnikiem granic Izraela".

Również w przeszłości przywódcy Al-Kaidy, w tym bin Laden, chcieli być kojarzeni z antyrządowymi protestami, do których doszło w tym roku w świecie arabskim. Jednak zdaniem wielu ekspertów powstania te pokazały, jak oderwane od aspiracji młodych Arabów stały się organizacje terrorystyczne islamistów. Młodzi, którzy stanowili większość demonstrujących, chcą większej wolności, a nie rządów islamskich, za którymi opowiada się Al-Kaida.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »