Zagrożenia i szanse ze strony sztucznej inteligencji dla dzieci - to temat rozpoczętej w czwartek w Watykanie międzynarodowej konferencji. Zorganizowała ją Papieska Akademia Nauk. Zwrócono uwagę na ryzyko, jakim jest to, że AI może zostać użyta, by tworzyć i rozsyłać materiały pornografii dziecięcej.
W pierwszym dniu obrad poinformowano, że sztuczna inteligencja w głęboki sposób zmienia doświadczenia cyfrowe najmłodszych, stawiając przed nimi różnego rodzaju zagrożenia i szanse.
Podczas prezentacji trzydniowej konferencji w Watykanie zaznaczono, że innowacje AI niosą nadzieję na rozwiązanie wielu problemów, w tym poprawę bezpieczeństwa w sieci, ale z drugiej strony gwałtowny rozwój tych technologii oraz znaczny wzrost korzystania z nich od czasów pandemii wystawia dzieci na takie groźne zjawiska, jak tzw. deep fake, cyberprzemoc i nadużycia seksualne.
Dlatego, jak wyjaśniono, obrady w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk skoncentrowane są między innymi na konieczności stania na straży bezpieczeństwa dzieci w obliczu raptownie rosnącej popularności narzędzi sztucznej inteligencji.
Konferencję zorganizowano we współpracy ze szwedzką World Childhood Foundation i Instytutem Antropologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Uczestniczą w niej przedstawiciele świata akademickiego, przemysłu technologicznego, instytucji kościelnych, stowarzyszeń świeckich.
"Jeśli mówimy o stworzeniu bezpiecznego środowiska dla młodych pokoleń, musimy mówić także o świecie cyfrowym, bo to one są w nim najbardziej obecne i to tam czyha wiele zagrożeń" - powiedział ksiądz Hans Zollner, znany ekspert w dziedzinie zwalczania nadużyć wobec dzieci.
"Musimy - dodał - przedstawić nasz etyczny punkt widzenia.
Watykan coraz bardziej angażuje się w kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Był on tematem wystąpienia papieża Franciszka na szczycie G7 w Apulii w zeszłym roku.
35-latek, który zaatakował bo był niezadowolony z przebiegu procesu leczenia, jest w rękach policji.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
"Jesteśmy w kontakcie z dostawcą usług w celu rozwiązania problemu" .
Opinia rzecznika TSUE w związku z pytanie sądu o status sędzi wybranej przez KRS po 2018 r.
Lider zwycięskich liberałów zapowiada współpracę z partnerami innymi niż USA.