Święto dziękczynienia za plony

Pierwsza niedziela września to na Jasnej Górze święto dziękczynienia Bogu za plony. Na Dożynki Jasnogórskie przybędą z pielgrzymką rolnicy z całej Polski. Udział w uroczystościach zapowiedział też Prezydent RP.

"Jan Paweł II często podkreślał godność człowieka pracującego na roli. W duchu wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II, będziemy modlić się za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani - Matki Jedności Ludu Bożego - prosząc Boga o Jego błogosławieństwo dla Kościoła, Ojczyzny i wszystkich naszych rodzin" - zachęca ks. Stanisław Sojka z Krajowego Duszpasterstwa Rolników, zapraszając na Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników na Jasną Górę. Tegoroczne uroczystości odbędą się pod hasłem "Do Matki Jedności z Bogiem" w dniach 3-4 września.

Najważniejszym punktem programu będzie uroczysta suma pod Jasnogórskim Szczytem 4 września o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Ważnym momentem będzie błogosławieństwo wieńców żniwnych. Udział w ogólnopolskich uroczystościach dożynkowych zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski. Będzie on uczestniczył we Mszy św., a tuż przed Eucharystią wygłosi przemówienie. Dożynki rozpoczną się już w sobotę 3 września Mszą św. o godz. 19.00 w jasnogórskiej bazylice. Po Eucharystii odbędzie się Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Wierni wezmą też udział w całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej, gdzie o północy zostanie odprawiona Msza św.

Do niedzielnej Eucharystii przygotują się też poprzez Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz wspólne modlitwy i śpiew na placu przed Szczytem. Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Matki Bożej przybyło wówczas 300 tys. rolników.

Tradycja organizowania dożynek i pielgrzymki rolników jest kultywowana do dzisiaj. W każdej diecezji sprawami duszpasterstwa rolników zajmuje się zazwyczaj kapłan delegowany przez biskupa diecezjalnego. W niektórych diecezjach wspierają go tzw. rejonowi lub dekanalni duszpasterze rolników. W wymiarze krajowym Konferencja Episkopatu ustanawia delegata do spraw duszpasterstwa rolników, którego zadaniem jest koordynacja pracy diecezjalnych duszpasterzy środowiska rolniczego, umożliwianie wymiany doświadczeń, a także wspieranie formacji samych duszpasterzy.

Krajowe Duszpasterstwo Rolników od 1996 r. jest kontynuacją powstałej w 1982 r. Komisji Duszpasterstwa Rolników. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. W 1996 r. zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników; pozostał nim bp Andrzejewski. Na 313. zebraniu plenarnym Episkopat wybrał na to stanowisko bp. Jana Styrnę, który koordynował prace duszpasterstwa rolników od lipca 2001 r. do czerwca 2011 r. Decyzją 355. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 24-26 czerwca br. w Licheniu, biskupa elbląskiego na stanowisku delegata KEP ds. duszpasterstwa rolników zastąpił biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
17°C Niedziela
noc
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
15°C Niedziela
wieczór
wiecej »