Strajk generalny we Włoszech

Wtorek jest we Włoszech dniem strajku generalnego, ogłoszonego przez największą w tym kraju centralę związkową, lewicową Cgil, w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Silvio Berlusconiego. Zapowiedziano manifestacje w 100 miastach.

Strajk odbywa się w dniu rozpoczęcia w Senacie prac nad nową, poprawioną wersją pakietu, przygotowaną przez centroprawicowy gabinet w połowie sierpnia. Zgodnie z założeniami rządu oszczędności szacowane na ponad 45 miliardów euro doprowadzą do stabilizacji finansów publicznych w 2013 roku.

Jednak program ten uważany jest przez lewicową centralę związkową za niesprawiedliwy, niewłaściwy i nieskuteczny. Według związkowców nowa polityka gospodarcza pogorszy tylko sytuację, między innymi w szkolnictwie. Ogromną polemikę i protesty wywołał zapis, który - zdaniem strony związkowej - ułatwi pracodawcom zwalnianie pracowników i jest sprzeczny z konstytucją.

To dlatego Cgil ogłosiła całodniowy strajk generalny, który od rana powoduje poważne utrudnienia w funkcjonowaniu wielu urzędów i służb.

Protest poparła największa siła centrolewicowej opozycji - Partia Demokratyczna, a także włoscy komuniści i związek studentów. Ci ostatni zapowiedzieli udział w proteście i manifestacjach pod hasłem "Tym razem my nie będziemy za to płacić".

Do strajku przystąpili związkowcy zatrudnieni w komunikacji miejskiej i lotniczej oraz na kolei, w oświacie, służbie zdrowia, administracji publicznej. Nie ukazała się największa we Włoszech gazeta "Corriere della Sera", mimo, że jej redaktor naczelny Ferruccio De Bortoli apelował do centrali związkowej o umożliwienie publikacji gazety poprzez wydanie zgody na pracę drukarzy. W szpitalach i przychodniach odwołano część planowych zabiegów i badań oraz wizyt lekarskich.

W związku ze spodziewanym chaosem w komunikacji lotniczej odwołano wiele krajowych i międzynarodowych połączeń.

Organizatorzy wtorkowego strajku argumentują, że możliwy jest inny, bardziej sprawiedliwy społecznie program uzdrawiania finansów państwa. Właśnie pod tym hasłem zwołano manifestacje na stu placach w miastach i miasteczkach. Największa demonstracja ma odbyć się w centrum Rzymu.

Przedstawiciele rządu Berlusconiego i centroprawicowej koalicji uważają strajk za błąd, zwłaszcza w obecnej trudnej sytuacji. Minister oświaty Mariastella Gelmini oświadczyła, że strajk jest "wyborem najłatwiejszym, a zarazem najbardziej błędnym".

O wprowadzenie zmian do nowej wersji programu oszczędnościowego w przeddzień prac nad nim w Senacie zaapelował prezydent Giorgio Napolitano. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że należy uczynić pakiet "bardziej skutecznym i wiarygodnym".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| STRAJK, WŁOCHY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
29°C Czwartek
dzień
wiecej »