Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął dziś włoskiego biskupa Vincenzo Paglię, duchowego opiekuna rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, wraz z jej założycielem, prof. Andreą Riccardim. Ta znana ze społecznego zaangażowania katolicka instytucja przygotowuje się do kolejnej edycji międzynarodowego i międzyreligijnego spotkania z cyklu „Ludzie i religie”.
Odbędzie się ono tym razem w dniach od 11 do 13 września w Monachium, a towarzyszyć mu będzie hasło „Naszym przeznaczeniem – życie razem. Religie i kultury w dialogu”. W centrum dyskusji mają stanąć wydarzenia związane z „arabską wiosnę ludów”. Przedsięwzięcie przygotowane wspólnie z archidiecezją monachijską gościć będzie ok. 400 wybitnych przedstawicieli religii i życia publicznego. Swój udział potwierdzili m.in. prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel.
Warto dodać, że Wspólnota św. Idziego podpisała ostatnio umowę z Instytutem Włosko-Latynoamerykańskim na temat realizacji projektów dotyczących wspierania pokoju i współpracy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Instytut jest związany z włoskim ministerstwem spraw zagranicznych i działa na polu kultury, nauki i rozwoju. Porozumienie zawarto w obecności szefa włoskiej dyplomacji Franco Frattiniego oraz sekretarza Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej Guzmána Carriquiry’ego Lecoura. Na jego mocy Wspólnota św. Idziego otrzyma 150 tys. euro na realizację w ciągu trzech lat projektu socjalnego na Kubie w zakresie opieki nad osobami w podeszłym wieku.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.