"Rosja będzie się przyglądać sytuacji Gazpromu"

Premier Władimir Putin zapowiedział w poniedziałek, że rząd Rosji będzie się uważnie przyglądać sytuacji wokół Gazpromu w Europie. Putin podkreślił zarazem, że koncern powinien być maksymalnie otwarty na współpracę z władzami tych krajów UE, w których prowadzi interesy.

Szef rządu Federacji Rosyjskiej powiedział to na spotkaniu z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem, którego podjął w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy.

Inspektorzy Komisji Europejskiej (KE) w ubiegłym tygodniu rozpoczęli niezapowiedziane kontrole w ponad 20 firmach zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu w 10 państwach Europy Środkowo-Wschodniej. KE bada możliwe praktyki zagrażające konkurencji.

Choć Komisja Europejska tego nie potwierdza, nieoficjalnie wiadomo, że inspekcje mają związek z działalnością Gazpromu w Europie. Wśród badanych firm są polskie PGNiG i Gaz-System, a także EuRoPol Gaz, którego współwłaścicielem (48 proc. akcji) jest rosyjski gigant.

KE podejrzewa, że kontrolowane spółki mogą być zaangażowane w antykonkurencyjne praktyki albo mają informacje o stosowaniu takich praktyk. Wśród podejrzewanych praktyk wymieniła podział rynku, ograniczanie dostępu do sieci przesyłowej gazu i dywersyfikacji dostaw oraz stosowanie zawyżonych cen.

"Rząd Rosji najuważniej jak tylko może będzie się przyglądać temu, co dzieje się wokół Gazpromu" - oświadczył Putin i poprosił Millera, by ten mu o wszystkim na bieżąco meldował.

Premier zaznaczył przy tym, że Gazprom powinien być maksymalnie otwarty. "Trzeba współpracować z władzami krajów, w których prowadzicie interesy. Musicie być obiektywni, pomagać organom prowadzącym kontrole, udostępniać im pełne dane" - polecił.

Gazprom już w zeszłym tygodniu odrzucił podejrzenia o łamanie prawa antymonopolowego UE. Koncern oświadczył też, że jest w stałym kontakcie z władzami krajów unijnych i Komisją Europejską, jednak ani razu nie usłyszał od nich tego rodzaju pretensji. Gazprom oznajmił również, że zapewni KE niezbędne wsparcie w przeprowadzeniu inspekcji w filiach koncernu.

W poniedziałek Miller przyznał, że ostatnie wydarzenia są dla Gazpromu "nieprzyjemną niespodzianką". Dodał, że koncern "zawsze był i będzie otwarty na dialog".

"Mam nadzieję, że w Europie za kontrakty z Gazpromem jeszcze nikogo nie aresztowano, nie wsadzono do więzienia" - zainteresował się Putin. "Nie, Władimirze Władimirowiczu, na razie jeszcze nikogo nie aresztowano" - uspokoił premiera szef koncernu. "Chwała Bogu" - odparł Putin.

W opinii rosyjskich mediów, inspekcje Komisji Europejskiej w partnerskich i zależnych spółkach Gazpromu w Europie mają związek z planami konsolidacji w rękach KE wszystkich negocjacji w sprawie dostaw nośników energii do państw Unii Europejskiej. "Kontrole te pozwolą KE zapoznać się z dokumentami i uzyskać nowe dźwignie nacisku na Gazprom" - ocenił dziennik "Kommiersant".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PALIWA, ROSJA, RZĄD, UE

 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2011 16:06

  "KE podejrzewa, że kontrolowane spółki mogą być zaangażowane w antykonkurencyjne praktyki albo mają informacje o stosowaniu takich praktyk. Wśród podejrzewanych praktyk wymieniła podział rynku, ograniczanie dostępu do sieci przesyłowej gazu i dywersyfikacji dostaw oraz stosowanie zawyżonych cen."

   

  Komisja Europejska podejrzewa. Dobre. Podejrzewa, że Gazprom działa przeciwko swojemu interesowi, że działa przeciwko interesowi rosyjskich oligarchii. Dowcip tygodnia. Bo jeśli nie dowcip, to znaczy że nauka poszła w Europie w las. Albo że to tylko "ściema", by pokazać jak to "europa" zabiega o bezpieczeństwo energetyczne. Szczególnie Polakom pokazać, by się nie ocknęli z europejskiego snu, gdy im Europa zakaże korzystania z posiadanych zasobów. Z węglem się udało pod pretekstem "ocieplenia klimatu", to czemu by się miało nie udać z jakimś skalnym gazem.*/ Skądinąd znana nam "maskirowka" idzie na całego. **/

  Ale co się dziwić, Unia to przecież drugi Związek Sowiecki, tylko lepiej przemyślany:

  http://m.nowyekran.pl/5ce9e4ee76a3cdd46e1f1e0089068f9c,14,0.jpg

   

   

  */ http://info.wiara.pl/doc/976720.Zablokuja-gaz-lupkowy

  **/ http://info.wiara.pl/doc/975659.Gaz-lupkowy-budzi-watpliwosci

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »