Blisko 300 świętokrzyskich szkół, które z inicjatywy kuratora oświaty w Kielcach upamiętniły wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka zasadzeniem "papieskiej jodły" w swoim otoczeniu, zostało uwiecznionych w albumie "Śladami żywych pomników beatyfikacji Jana Pawła II".
Ponad 200-stronicowe wydawnictwo - rozsyłane w tych dniach do adresatów - dokumentuje specjalną kampanię edukacyjną, w ramach której w regionie świętokrzyskim uczniowie przy pomocy nauczycieli na różne sposoby uświadamiali sobie i innym znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla współczesnego świata.
Jak napisała we wstępie do albumu kurator oświaty w Kielcach Małgorzata Muzoł, w kampanii chodziło o przybliżenie świętokrzyskiej młodzieży postaci Wielkiego Rodaka oraz jego doniosłego nauczania. Jak się okazało, "kilka tysięcy uczniów, kilkuset nauczycieli oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej zjednoczyło się pod wspólnym hasłem budowania +cywilizacji miłości+" - oceniła kurator.
Od 9 marca do 29 kwietnia młodzież szkolna wykonywała m.in. poświęcone osobie i nauczaniu Ojca Świętego gazetki ścienne, plakaty oraz albumy, organizowano otwarte wystawy plastyki i ekspozycje książek papieskich, prezentacje multimedialne, akademie, widowiska słowno-muzyczne, inscenizacje, a w ramach zajęć lekcyjnych analizowano i interpretowano teksty poetyckie oraz fragmenty encyklik.
Uczniowie ze swymi nauczycielami uczestniczyli także w projekcjach filmów dokumentalnych i biograficznych poświęconych Janowi Pawłowi II, rozgrywali różne konkursy wiedzy na tematy papieskie, uczestniczyli w wędrownej "zielonej szkole" śladami papieża, a nawet wyemitowali lokalnie okolicznościową audycję radiową.
29 kwietnia - dwa dni przed beatyfikacją Jana Pawła II - przy 294 zaangażowanych w kampanię szkołach zasadzono przekazane przez Nadleśnictwo Kielce "jodły papieskie", które symbolicznie nawiązują do do umiłowania przyrody przez Ojca Świętego oraz do Puszczy Jodłowej, okalającej najstarsze polskie sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Honorowy patronat nad edukacyjno-wychowawczym projektem świętokrzyskiego kuratorium oświaty "Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II" sprawowali ordynariusze trzech miejscowych diecezji: biskup kielecki Kazimierz Ryczan, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup radomski Henryk Tomasik.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.