Blisko 500 przedstawicieli służby liturgicznej wzięło udział w IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów, która 11 czerwca odbyła się na terenie sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.
„Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, wzywa nas do życia z innymi i dla innych” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Franciszek zwrócił uwagę, że liturgia słowa ukazuje nam Jezusa przedstawiającego dwie pozostałe Osoby Boskie: Ojca i Ducha Świętego. Ojciec nie zatrzymuje niczego dla siebie i daje się całkowicie Synowi, natomiast Duch Święty mówi, ale nie od siebie samego: głosi Jezusa i objawia Ojca.
W wigilię uroczystości Trójcy Świętej 11 czerwca w bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyły się uroczyste, ekumeniczne nieszpory. Dziękczynna liturgia, sprawowana w języku polskim i niemieckim, miała związek z powrotem do świątyni ołtarza Trójcy Świętej Bractwa Świętego Jerzego.
W Skoczowie odbyły się diecezjalne obchody ku czci św. Jana Sarkandra. Pielgrzymi pod przewodnictwem biskupów: Romana Pindla i Piotra Gregera modlili się przy relikwiach świętego w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a następnie w procesji przeszli na wzgórze Kaplicówki, do sanktuarium świętego, gdzie witał wszystkich ks. kan. Witold Grzomba.
Wojciech Kilar mówił mi, że przypadek to świeckie imię Boga. Przyjechałam do Wilna z innego powodu, i nie przez przypadek dane mi było uczestniczyć w święcie hospicjum.
Dziesięć sióstr męczenniczek elżbietańskich zostało włączonych w poczet błogosławionych Kościoła. Mszy św. beatyfikacyjnej w katedrze wrocławskiej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Chrześcijański przedsiębiorca z Niderlandów 74-letni Wim Annen w ciągu pięciu lat kupił już czwarty nieczynny kościół w Geldrii – największej prowincji tego kraju. Według tamtejszych mediów Annen twierdzi, że chce w ten sposób zapobiec przekształcaniu budynków kościelnych na mieszkania, sklepy lub inne cele i ma nadzieję, że w przyszłości ludzie znów zaczną chodzić w większym niż dotychczas stopniu do świątyń.
Ze względu na stan zdrowia papież Franciszek zdecydował się na przełożenie na późniejszy termin wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
"Matki i ojcowie, niezależnie od swojej narodowości, nie chcą wojny" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z federacją stowarzyszeń rodzin katolickich w Europie. Jako "nieludzką" określił praktykę rodzenia dzieci przez surogatki.
- Ważne jest towarzyszenie rodziców dzieciom także po przyjęciu I Komunii św. - powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc. W niedzielę (12.06) odbędzie się pielgrzymka dzieci pierwszo- i wczesnokomunijnych do katedry Chrystusa Króla w Katowicach.