W wigilię uroczystości Trójcy Świętej 11 czerwca w bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyły się uroczyste, ekumeniczne nieszpory. Dziękczynna liturgia, sprawowana w języku polskim i niemieckim, miała związek z powrotem do świątyni ołtarza Trójcy Świętej Bractwa Świętego Jerzego.
Modlitwie przewodniczyli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański oraz ewangelicki biskup Christian Stäblein. Uczestniczyli w niej m.in. Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zebranych powitał ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej. - Dzisiaj wspólnie, katolicy i ewangelicy, świętujemy powrót do kościoła Mariackiego po 78 latach wyjątkowego ołtarza, bezcennego gotyckiego dzieła sztuki - ołtarza Trójcy Świętej Bractwa Świętego Jerzego. To w gdańskim kościele Mariackim pokolenia chrześcijan stawały przed nim do modlitwy. Dzisiaj we wspólnotowej modlitwie dziękujemy Bogu i ludziom za dar ocalenia i powrót tego ołtarza na swoje miejsce. Niech ta modlitwa oraz wspólne dzieło przywracania świątyni mariackiej dawnej świetności zbliży nas do Boga w Trójcy Świętej Jedynego i do siebie nawzajem - powiedział ks. Bradtke.
W czasie nieszporów metropolita gdański podjął refleksję nad fragmentem Listu św. Pawła do Rzymian, w którym Apostoł Narodów wyjaśnia Boży plan zbawienia, akcentując miłość i dobroć. Ten plan zbawienia ściśle wiąże się z nawróceniem. Jest ono owocem poznania Boga. - Św. Paweł, dziękując Bogu, że okazuje wszystkim swoją miłość miłosierną, nacechowaną pragnieniem zbawienia, wskazuje na trzy wielkie atrybuty Boga: "głębokość bogactwa", "mądrość" i "wiedzę" - zaznaczył arcybiskup.
Wyjaśnił, że "głębokość bogactwa" jest odpowiednikiem pełni, która jest tylko w Bogu i oznacza hojność darów udzielanych przez Niego. "Mądrość" wskazuje na źródło poznania i wiedzy, jaka jest w Bogu. Natomiast "wiedza" oznacza, że Bóg poznaje i zna wszystko, a zarazem sam daje się poznać. - Cały nasz wysiłek jest dzisiaj skierowany na poznanie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Aby poznać Jezusa, trzeba nawiązać z Nim kontakt, zgłębiać Jego Słowo w Ewangelii, przyjmować Jego wskazania - podkreślił hierarcha. Zwrócił jednocześnie uwagę, że sprawowane nabożeństwo ekumeniczne nie jest niczym innym, jak wspólnym zbliżaniem się do Jezusa Chrystusa, a przez Niego do samego Boga, aby w ostateczności osiągnąć zbawienie.
Z kolei ewangelicki biskup Christian Stäblein wyraził wdzięczność za możliwość świętowania przybycia ołtarza do Gdańska po okresie pandemii. W swoim rozważaniu nawiązał m. in. do toczącej się na Ukrainie wojny. - Tylko 1100 km stąd w Kijowie, także we Lwowie, ale przede wszystkim na wschodzie Ukrainy, w Donbasie trwa straszna wojna. Naród ukraiński oczekuje naszego wsparcia i na nie zasługuje. Od 24 lutego Europa nie jest już tą samą Europą" - powiedział biskup Stäblein.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Cappella Gedanensis, która wykonała utwory kompozytorów związanych z gdańskim kościołem Mariackim - Andreasa Hakenbergera, Maximiliana Dietricha Freislicha i Fransiscusa de Rivulo.
Gotycki ołtarz "Pietas Domini" z 1435 r. po 78 latach wrócił do bazyliki Mariackiej już w 2020 roku. Dzieło było przez wiele lat uznawane za zaginione, podzielone na fragmenty znajdowało się w Berlinie. Niemieccy ewangelicy przekazali je do macierzystej świątyni. Pierwotnie uroczystość powitania unikatowego dzieła sztuki zaplanowana była na 4 kwietnia 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia.
Po uroczystym nabożeństwie nastąpiło przejście do Dworu Artusa, gdzie zebrani wysłuchali dwóch wykładów: prof. Elżbiety Pileckiej - "Średniowieczny kościół parafialny Głównego Miasta Gdańska" i mgr Olgi Broniewskiej-Halder - "Ołtarz św. Trójcy bractwa św. Jerzego". Był też czas na okoliczne przemówienia.
Poniżej przedstawiamy film, na którym mgr Olga Broniewska-Halder, historyk sztuki, omawia symbolikę ołtarza.
Gość Gdański Pietas Domini - mgr Olga Broniewska
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.